Yüzde 300 Bin Yapan Shiba Inu (SHIB) Nedir? Gerçek Dogecoin Mi?

Kriptocat Haber Editörü
Yüzde 300 Bin Yapan Shiba Inu (SHIB) Nedir? Gerçek Dogecoin Mi?

Kripto para birimi alanında yatırım yapmayı düşünenler için, son zamanlarda oldukça önem arz eden Shiba Inu (SHIB) token’ine değinmeden geçmek istemedik. Kripto para birimi piyasasında 2021 yılı itibariyle büyük bir yükseliş kaydeden Dogecoin, kısa süre içerisinde piyasa değerine göre 70 milyar doların üzerine çıkarak dördüncü sırada yerini aldı. Bireysel yatırımcıların, Reddit’in ve Elon Musk‘ın destekleri ile birlikte kripto para birimi piyasasında önemli bir yer edinen Dogecoin, bir emsal niteliği taşıdı. Bunun en iyi örneği olarak SHIB,  piyasada adını duyurmayı başardı.

Shiba Inu (SHIB) nedir? Dogecoin Katili ile tanışın…

Dogecoin (DOGE) Mayıs 2021’de 0.7 dolar seviyesini geçmesiyle birlikte, SHIB önde gelen kripto para birimleri arasında kendini gösterdi. Bu altcoin’lerin ortak özelliği, isimlerini Shiba Inu’dan alan bir köpek ırkından gelmeleridir. Bir geliştirme ekibi, Shiba Inu adında ve SHIB kısaltmasını kullanan bir kripto para birimi oluşturdu.  Resmi web sitesinde yapılan bir açıklamaya göre, SHIB merkeziyetsiz bir topluluk oluşturma deneyini temsil ediyor.

Bununla birlikte, yükselen fiyattan kaynaklanan piyasa değeri ve büyüyen topluluk dışında, SHIB’ın gerçekten de ileriye dönük kalıcı bir kripto para birimi olup olmayacağı tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Günün sonunda SHIB, Ethereum tabanlı bir ERC20 token olup proje topluluğu içinde “Dogecoin Katili” şeklinde tanımlanıyor.

Yüzde 300 Bin Yapan Shiba Inu (SHIB) Nedir? Gerçek Dogecoin Mi?

İlginç altcoin projesi SHIB ve arz sıkıntısı

Toplam 1 katrilyon token olan SHIB’in kaynağının yüzde 50’si Unıswap’a likidite olarak kilitlendi. Ancak diğer yarısının nerede olduğu ilginç bir konu. SHIB ekibi, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e 500 trilyon token gönderimi gerçekleştirdi. İşlemlerin kolaylıkla takip edilmesi mümkündür. Dogecoin’in kurucularının kim olduğu bilinirken, SHIB kurucusunun kim olduğu henüz belli değildir. Anonim kurucu projenin Whitepaper’ında konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Toplam arzın yüzde 50’sinden fazlasını Vitalik’e gönderdik. Vitalik Buterin bizi engellemediği sürece SHIBA büyüyecek ve kalıcı olacak.

SHIB, Şubat 2021’den beri yüzde 300 binlik bir yükseliş gösterdi ve Vitalık Buterin’in elinde bulundurduğu SHIB tokenlerinin değeri, sahip olduğu ETH’lerden çok daha değerli bir duruma eldi. Yazım sırası itibariyle, Buterin’in sahip olduğu ETH yaklaşık 1.4 milyar dolar değerinde iken, hesabındaki SHIB yaklaşık 15 milyar dolar değerinde yer alıyor.

Shiba Inu’nun izinden giden Akita Inu ve HUSKY gibi diğer köpek temalı tokenların arzlarının bir kısmının da Vitalik’e gönderdiğini belirtmekte fayda var. Buterin tarafından tutulan yüzde 50 dışında, toplu olarak arzın yüzde 10’unu elinde tutan ve bu coin’leri piyasaya satmaya karar vermeleri halinde ciddi fiyat düşüşleri oluşturma riski taşıyan iki cüzdan daha bulunuyor.

SHIB’in Kullanım Amacı

Shiba Inu, SHIB, LEASH ve BONE olarak üç tokenden oluşuyor.  Merkezi olmayan borsaları Shiba Swap belirli güvenlik testleri geçilerek hazır duruma geldiğinde, kullanıcılar tokenlerini paylaşarak ödüller kazanabilecek. SHIB stake etmek için kullanıcılar xSHIB ve LEASH – xLEASH ve BONE için– stake etmek için tBone alırlar. White Papaer’a gelince, teşvikler aşağıdaki resimde görünüyor: XLEASH ve tBONE sahipleri için de teşvikler söz konusudur.

Yüzde 300 Bin Yapan Shiba Inu (SHIB) Nedir? Gerçek Dogecoin Mi?

İşte SHIB satın almadan önce dikkate alınması gereken unsurlar

1. Birincisi, resmi sayfasında yalnızca iki gönderi var: İlki geliştirme ile alakalı duyuruydu, ikincisi ise aylar sonra gelen ve gerçekten de hiçbir önemli bir bilgilendirme niteliği olmayan bir güncellemeydi.

2. SHIB’ın kurucusunun kim olduğu bilinmiyor. Proje üzerinde kaç geliştiricinin çalıştığı belirsizliğini koruyor ve kullanıcıların proje güncellemelerine ve Shiba Swap borsasına dair kritik gelişmelerin ne zaman gerçekleşeceğine dair kesin bir yol haritası bulunmuyor.

3. Toplam arz 1 katrilyon token. Bunların yarısı, Vitalik Buterin’e gönderildi ve Buterin bunları yaktığını duyurdu. Ancak yine de ortada spekülasyonlar var, bu tokenlarla bir şey yapıp yapmayacağını kestirmek zor, ancak topluluk içindeki statüsü göz önüne alındığında, ekosisteme zarar verecek bir şey yapması pek olası değildir. Bununla birlikte, geri kalan yüzde 50’nin yüksek bir yüzdesine sahip olan çok sayıda token sahibi var.

4. CoinMarketCap’e göre, an itibariyle SHIB geçtiğimiz birkaç ay içinde yüzde 18 binden fazla artış kaydetti. Bu parmak ısırtan başarı sayesinde 12 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan altcoin, en büyük 20 kripto para birimi arasına girdi. SHIB olması gerekenden fazla mı değerli mi? Bunu zaman gösterecek.

Yüzde 300 Bin Yapan Shiba Inu (SHIB) Nedir? Gerçek Dogecoin Mi?

Shiba Inu nasıl satın alınır?

Yükselişte olması sebebiyle önde gelen kripto para birimleri arasında yer edinen SHIB’in, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance başta olmak üzere, Huobi, OKEx, KuCoin gibi borsalar üzerinden satın alınması mümkündür.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, ayrıca kullanıcıların Binance’in spot borsasında, SHIB/USDT ve SHIB/BUSD pazarlarına katılmaları da mümkündür. Bunun dışında, Binance Vadeli İşlemler ve FTX kaldıraçlı sözleşmeler açtı. Yatırımcılar bunları kullanabiliyor, ancak bu durumun sermaye kaybı riski taşıdığını söylemek gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.