Yasadışı Bitcoin (BTC) ATM Ağı Çökertildi

Kriptocat Haber Editörü
Yasadışı Bitcoin (BTC) ATM Ağı Çökertildi

Kais Mohammad isimli kişi, kara para aklama ve yasadışı kripto para işi yürütmekten dolayı hatalı bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kais Mohammad, lisanssız sanal para ünitesi işletmeciliği yapmaktan ve 15 ila 25 milyon dolar ortası para akllamaktan hatalı bulundu. Mohammad, iki yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Mohammad, Superma29 takma ismiyle Aralık 2014 ve Kasım 2019 ortasında Herocoin’e sahip oldu ve online ortamlarda reklamını yaptı. Böylece müşterilerinin 24 bin dolara kadar olan süreçlerde Bitcoin (BTC) alıp satmasına imkan tanıdı. Mohammad yaptığı tüm süreçlerde de %25’lik oranda standardın çok üzerinde bir komite aldı.

Bu operasyonlar, kullanıcıların gerekli tanımlama prosedürleri olmadan Bitcoin alıp satabilecekleri bir platformdan farklıydı. Müşteriler 3 bin dolara kadar olan limit ile arka arda birden fazla süreç yapabiliyorlardı. Bu makinelerin standart bir kripto ATM’sinden ne kadar farklı olduğu muhakkak değil.

Lisanssız Bitcoin ATM Ağı

ABD Avukatlık Ofisi sözcüsü Ciaran McEvoy, Mohammed, tıpkı vakitte bankacılık kesiminde eski bir çalışan olduğunu söyledi. Mohammed kısaca yaptığı faaliyeti ABD Hazinesi Mali Cürümleri Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydetmesi gerektiğinin muhtemelen farkındaydı. Savcılar şu tabirleri kullandı:

“Bilgisini sağlam bir ahenk programı oluşturmak için kullanmak yerine, işini kara para aklama ve öteki kabahatler için verimli, denetimsiz ve neredeyse isimsiz bir kanal haline getirerek yarar sağladı”

McEvoy, Mohammad’ın faaliyetlerinin kara para aklamayla gayret düzenlemeleri kapsamına girdiğinin büyük olasılıkla farkında olacağını söyledi, buna para ünitesi süreç raporlarının dosyalanması, müşteriler üzerinde durum tespiti yapılması ve bildiği yahut bildiği 2.000 doların üzerindeki rastgele bir süreç için kuşkulu faaliyet raporu ibraz edilmesi de dahildi. Hata faaliyetine karıştığından şüphelenmek için sebepler kelam konusuydu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.