XRP, SEC, Ripple Davası: Son Gelişmeler Ne Anlama Geliyor?

Kriptocat Haber Editörü
XRP, SEC, Ripple Davası: Son Gelişmeler Ne Anlama Geliyor?

Ripple davası hakkında yeni gelişmeler yaşandı. SEC, Aralık ayında Ripple Labs ve yöneticilerine yasa dışı menkul kıymet sattığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunda; davanın birkaç ay içerisinde sonuçlanmasını bekleyen pek çok kişi vardı. Bazıları, bu kadar büyük bir hukuk mücadelesinin, her iki tarafın da aynı şekilde haksız olduğu ortaya çıkarsa ne kadar şey kaybedeceği göz önüne alındığında, anlaşmanın “Mahkeme dışında halledileceğini”; uzun süre devam etme olasılığının olası olmadığını savunuyor.

Yine de her geçen gün davanın tarafları arasında yeni bir tartışma noktasının ortaya çıktığını görüyoruz. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC ve Ripple’ın Mutabakat Zaptı (MOU) talepleri ve münferit yasal özetler konusunda tartışmalarının görüldüğü bir hafta sonunda, eski bir mesele yeniden gün yüzüne çıktı.

SEC, 3 Mayıs tarihli bir mektupta Yargıç Sarah Netburn’e, 6 Nisan emrinin sınır ötesinde “sanıkları uygunsuz keşiften men eden bir emir” istediğini yazdı. Söz konusu karar, SEC’yi Bitcoin ve Ethereum’a yönelik dahili belgeler üretmeye zorlamıştı.

SEC’nin söz konusu kararı, yeniden değerlendirmeye çalışmadığını açıklığa kavuşturan kurum, SEC’nin dahili keşfi elde etmeye çalışarak emri göz ardı etmeye çalışanların sanıklar olduğunu savundu. Aynı şekilde SEC, Ripple Labs’in 28 Nisan tarihli mektubunda, davacının “mahkemenin ayrıcalıklı bir kayıt oluşturma konusundaki belirsizlik içermeyen talimatını göz ardı ettiği” ifadelerine dikkat çekti.

Dahası SEC şunları savundu:

Mahkemenin 6 Nisan emri, SEC’nin herhangi bir dahili belge üretmesini gerektirmiyordu. Bunun yerine tarafların, SEC’nin bir belge sunması gerekip gerekmediği konusunu görüşmelerini gerektiriyordu.

Bu durum, özellikle sanıkların söz konusu emre ilişkin yorumuna doğrudan aykırı olduğu için, kurulan ilginç bir argüman olarak görülüyor. Avukat Jeremy Hogan, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Yargıç çok incelikli bir karar verdi ve şimdi SEC, Yargıç’ın “hiçbiri” dediğini, Ripple ise “çoğunlukla hepsi” dediğini savunuyor. Gerçek şu ki, “biraz” dedi. Sanırım yakında bu konuda bir karar verecek ve iki tarafı da hizaya getirecek.

Son gelişmeler Ripple davası için ne ifade ediyor?

Bu son tartışma konusu dava için ne anlama geliyor? Bu sorunun net bir cevabı yok. Ancak, özellikle davanın açılmasına eşlik eden, yukarıda bahsedilen beklentiler ışığında olasılıkları değerlendirmek ilginç bir hale geldi.

SEC ve Ripple davası ile arasında değişen, tartışmalı sorunların son ayağı ne anlama geliyor? AMBCrypto yazarı Jibin George’a göre bu, sadece bir spekülasyon. Hem Ripple lehine hem de aleyhine bir argüman üretilebilir.

Normalde uzun, acı, zorlu bir davanın mahkeme dışında karara bağlanma olasılığı yüksektir. SEC veya dünyanın önde gelen blockchain şirketlerinden biri olsanız bile yasal maliyetler ucuza gelmez. Ayrıca, davacı ve sanıkların aksini iddia etmelerine rağmen, her geçen hafta tarafların güvenilirliği ve itibarı üzerinde bir etki yarattı. Bu ne kadar uzun sürerse, bu iki yönden birinin isabet alma şansı o kadar artar. Dolayısıyla, yazara göre, bir anlaşma gerçekten söz konusu olmayabilir.

Öte yandan, bu tam olarak sıradan bir dava olmadığı için burada anlaşma gibi bir seçenek olmayabilir. Aralık ayında ilk kez sunulduğundan bu yana, sanıklar davayı “tamamen uygunsuz aşırılığa” karşı bir “biz vs. onlar” savaşı olarak çerçevelendirme konusunda çok dikkatli davrandılar.

Ripple Labs, bu durumda kararın, daha büyük kripto topluluğu için ciddi etkileri olabileceğini iddia ederek, fikir ve desteğin canlandırıldığını belirtti. Son “küçük zaferler” ve bu davada yaşananların ışığında, sanıkların fazladan yol kat etmesi olası görülüyor.

Dahası, yeni atanan “kripto dostu” Gary Gensler’in 7 Mayıs’ta ilk kapalı SEC toplantısına başkanlık etmesi bekleniyor. Gündemde, diğer şeylerin yanı sıra, dava taleplerinin çözümü meselesi var. Ripple’dan hiçbir yerde söz edilmese de, topluluktaki pek çok kişi bunun gelecekte uzlaşma görüşmelerinin yolunu açabileceğine inanıyor.

Yukarıda belirtilen sorunun cevabı, Ripple davası merkezindeki kripto para birimi olan XRP’nin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Dolayısıyla olumlu bir kararın veya mahkeme dışında kararlaştırılacak bir çözümün, altcoin’in performansı üzerinde olumlu bir etki bırakacağı düşünülüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.