Warren Buffett’ın Sağ Kolu: Bitcoin’in Başarısı “İğrenç”

Kriptocat Haber Editörü
Warren Buffett’ın Sağ Kolu: Bitcoin’in Başarısı “İğrenç”

97 yaşındaki Amerikalı milyarder yatırımcı Charlie Munger, Bitcoin (BTC)’den nefret ediyor ve bu nefretini herkesin bilmesini istiyor.

Munger dün, 90 yaşındaki Warren Buffett’ın ömür boyu iş ortağı olduğu holding olan Berkshire Hathaway’in yıllık hissedarlar toplantısında konuştu.

Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olarak görev yapan Munger, “Elbette, Bitcoin’in başarısından nefret ediyorum. Suçlular için yararlı bir para birimini hoş karşılamıyorum,” dedi:

Havadan yeni bir finansal ürün icat eden birine ekstra milyarlarca dolar yağdırmayı da hoş karşılamıyorum.

Bu yüzden, tüm alçakgönüllülüğümle söylüyorum, tüm bu gelişimin iğrenç ve medeniyetin çıkarlarına aykırı olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin topluluğu sinirlendi

Munger’ın Bitcoin’e yönelik saldırıları ise Twitter’daki kripto para topluluğunu kızdırdı. Bir “alay” saldırısının ortasında Munger, sözde milyonlarca doları aklamaktan kola içme alışkanlıklarına kadar birçok şekilde darbe aldı.

Ancak daha önce Bitcoin’i “fare zehrinden daha kötü” olarak adlandıran Buffett, Munger’ın Bitcoin karşıtı tiradına katılmamayı seçti. Buffett, şunları söyledi:

Bu soruyu atlayacağım çünkü muhtemelen kendisi Bitcoin yatırımcısı olan yüz binlerce insan izliyor ve muhtelemen BTC’de ‘kısa pozisyonda olan’ sadece iki kişi var.

Buffett, kimsenin coşkusunu kırmak istemedi:

Bu yüzden 400.000 insanı kendimize kızdırmak veya iki insanı mutlu etmek gibi bir seçeneğimiz var – bu da aptalca bir denklem.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Buffett, ilk olarak 2020’nin Şubat ayındaki bir hayır yemeğinde Justin Sun’dan ilk Bitcoin’ini almıştı. Sun, bunun için 4.6 milyon dolar ödemişti. Ama coin’leri bir kez sevmeyen, bir daha da sevemiyor olabilir. Buffett’ın BTC sahibi olması, fikrini değiştirmiş gibi görünmüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.