Vitalik Buterin Piyasalara Elon Etkisini Yorumladı: Geçici!

Kriptocat Haber Editörü
Vitalik Buterin Piyasalara Elon Etkisini Yorumladı: Geçici!

CNN Business’a özel bir röportajda konuşan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, piyasa çöküşü ve kripto endüstrisinin mevcut durumu hakkındaki görüşlerini yayınladı. Geçtiğimiz hafta kişisel servetinin büyük bir kısmını silip süpüren Buterin, CNN’e daha önce de karşılaştığımıza işaret ederek piyasa çöküşlerinden endişe duymadığını söyledi.

Vitalik Buterin, kripto para piyasalarını “balona” benzetti

Mevcut durumu, piyasanı bir balona benzetti ve ne zaman patlayacağını tahmin etmenin zor olduğunu belirtti. “Çoktan sona ermiş olabilir,” dedikten sonra “Bundan aylar sonra da sona erebilir,” diye ekledi. Buterin, şöyle devam etti:

Şimdiye kadar bu büyük kripto balonlarından en az üç tanesini gördük. Çoğu zaman balonların durmasının nedeni, teknolojinin henüz orada olmadığını açıkça ortaya koyan bazı olayların meydana gelmesidir.

Vitalik Buterin Piyasalara Elon Etkisini Yorumladı: Geçici!

Buterin’in Ethereum adresi şu anda cari fiyatlarla tahmini 895 milyon dolar değerinde 325.000 ETH tutuyor. Bu değer, 12 Mayıs’taki 1,4 milyar dolarlık zirve değerinden %35 daha düşük.

Kripto, oyuncak değildir

Buterin, şu anki durumu dört yıl önceki son “balon” ile karşılaştırarak “Kripto, dört yıl önce bile olmadığı bir şekilde ana akıma hazır gibi geliyor. Kripto artık sadece bir oyuncak değil,” ifadelerini kullandı. Anlatı, bu sefer Ethereum için farklı oldu. Büyük kurumsal oyuncular sahneye giriyor ve fiyatları da yükseltiyor. Bununla birlikte bazı endüstri gözlemcileri, son piyasa düşüşü için türev borsalarında yüksek kaldıraçlı ticareti suçluyor.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Buterin, emin olmasa da, Ethereum’un nihayetinde Bitcoin’i yakalayıp piyasa değeri açısından geçeceğine dair bir “olasılık” olduğunu da sözlerine ekledi.

Elon yorumu

Vitalik Buterin Piyasalara Elon Etkisini Yorumladı: Geçici!

“Elon etkisi” ile ilgili olarak Buterin, bu durumun alan için yeni bir şey olduğunu ve etkisinin sonunda azalacağını belirtti. “Elon musk tweet’leri, kripto alanının geçen yıl ve bu yıl tam anlamıyla ilk kez tanıtıldığı bir duruma sebep oldu. Biraz çılgınlık beklemenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ama piyasaların öğreneceğini düşünüyorum. Elon sonsuza kadar bu etkiye sahip olmayacak,” ifadelerini kullandı. Dogecoin heyecanı ile ilgili olarak ise “Elon’ın bunların hiçbirinde kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum,” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.