Veri Sızdırılması Konusuna İlişkin Farklı İddialar Ortaya Atıldı, BtcTurk Yeni Açıklama Yaptı

Kriptocat Haber Editörü
Veri Sızdırılması Konusuna İlişkin Farklı İddialar Ortaya Atıldı, BtcTurk Yeni Açıklama Yaptı

Evvelki gün de aktardığımız üzere, BtcTurk kullanıcılarına ilişkin bilgilerin sızdırıldığı ve bir forumda satışa sunulduğu tez edilmişti. Kripto para borsası mevzuyu yalanlayan nitelikte açıklama yapsa da, farklı savlar ortaya çıkmaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para topluluğunun değerli isimlerinden Tufan Poyraz, mevzuyu araştırdı ve bilgilerin sızdırıldığı forum sitesinde savların daha değişik hale geldiğini aktardı. Hacker’ların dataları nasıl elde ettiklerine dair yeni bir metnin yayımlandığı da tabir edildi. Hacker’ların forum sitesinde yayınladığı metinde şu tabirler kullandı:

“2. cins yakında geliyor! Bu bilgilerin nasıl ve kimden elde edildiğini açıklayacak mısınız? Evet, size biraz bilgi vereyim. 2018 yılında btcturk’te çalışan bir kişi tüm kullanıcı datalarını (burada paylaştığımız e-posta, telefon, isim, adres vb.) birden fazla hacker’a sattı. Şirket olayı biliyordu, lakin asla kamuya açıklanmasına müsaade vermediler. Kullanıcılarının şu anki üzere bir şeyden haberdar olmasına asla müsaade vermezler. Takım üyelerimizden biri bu olayda tasarrufunun %85’ini kaybetti. Şirket kullanıcıyı yanlış yapmakla suçladı ve mevzuyu kapattı. Buna inanabiliyor musunuz? Yakında daha fazla detay yayınlayacak. Hürmetlerimizle, Phineas.”

Kullanıcılar Kendi Bilgilerini Tespit Ediyor

Öte yandan Tufan Poyraz’ın açıklamalarına nazaran, kripto para borsasını birtakım kullanıcıları hacker forumlarında kendi bilgilerini, mesken adresini telefonunu tespit etti. Bu insanların sayısı da giderek artıyor. Keza hacker, daha fazlasını da yayınlayacağını duyurdu.

Uçurtma Projesi’nin kurucusu Mert Susur da savları yakından takip eden isimler ortasında. Susur da, Twitter’da bir bilgiseli hazırlayarak birçok iddiayı bir ortaya getirdi. Bunlardan en değişik olanı da Kerem Tibuk’un 8 Mayıs’ta bahsettiği içeriden hack problemi. Tibuk, katıldığı bir yayında başlarına bu türlü bir şey geldiğini ve kendi sermayeleri ile bunu hallettiklerini lisana getiriyor.

BtcTurk’ten Açıklama Geldi

BtcTurk, bu sabah saatlerinde argümanlar hakkında yeni bir açıklama yaptı. BtcTurk, şu tabirleri kullandı:

“Değerli kullanıcılarımız, daha evvelki duyurularımızda tabir ettiğimiz üzere Şirketimiz tarafından 13 Mayıs 2021 tarihli bilgi sızıntısı tezi şirketimiz siber güvenlik gruplarınca titizlikle incelenmiştir. Öncelikle kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde rastgele bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan ayrıntılı inceleme sonucunda bir sorun yahut siber hücumun kelam konusu olmadığı görülmüştür. Şirketimiz sistemlerinde rastgele bir sorun görülmemekle birlikte tez edilen periyoda ait yapılan inceleme ise hassasiyetle sürdürülmektedir. Bu mevzuda rastgele bir ihlal tespit edilmesi durumunda şeffaf bir halde ilgili durum otoriteler ile bir arada tıpkı anda kullanıcılarımızla da paylaşılacaktır. Mevcut durumda, #BtcTurk ana sistemlerinde yahut test ortamlarında rastgele bir güvenlik açığı yahut data ihlali kelam konusu değildir. Tüm kullanıcılarımızın şirketimiz nezdinde tutulan Türk Lirası bakiyeleri ve kripto varlıkları inançtadır ve kullanıcılarımız süreçlerine 7/24 inançla devam etmektedir. + Bununla birlikte kaynağı belgisiz ve berbat niyetli tezler temel alınarak toplumsal medyada yer alan Şirketimizi itham edici nitelikte ve kimi şahsî dataları de içeren paylaşımların ilgili maddeleri ihlal edici olduğunu, kelam konusu paylaşımlara prestij edilmemesini kamuoyuna hürmetle duyururuz.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.