Varlık Yönetimi Devinden Ethereum ETF Başvurusu

Kriptocat Haber Editörü
Varlık Yönetimi Devinden Ethereum ETF Başvurusu

VanEck, Ethereum için borsada işlem gören bir fon önerdi. Varlık yönetimi devi VanEck, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) “VanEck Ethereum Trust” adlı bir borsa yatırım fonu başlatmak için başvuruda bulundu.

Fon onaylanırsa, hisseleri Cboe BZX Borsasında işlem görecek.

Ethereum ETF Başvurusunda Neler Var?

Ön izahname, önerilen ETF ile ilişkili ana risklerden biri olarak, proof of stake mekanizmasına uygun şekilde geçiş yapılamamasını listelemektedir.

Ayrıca, madenciler ve çekirdek geliştiriciler arasında fikir birliği (consensus) eksikliğinden, Ethereum ağını terk eden merkezi olmayan uygulamalardan, kaynak kodundaki kusurlardan ve EIP 1559’un ağın yardımcı programını olumsuz etkilediğinden bahsediyor.

Aralık ayında VanEck, SEC’in onayını almak için çok sayıda başarısız girişimden sonra Bitcoin ETF için başvuruda bulundu.

SEC’in Bakışı Olumsuz

SEC, herhangi bir kripto para biriminin değerine bağlı bir borsa yatırım fonuna henüz yeşil ışık yakmadı. Geçen ay, ajans VanEck’in ETF teklifiyle ilgili kararını Haziran ayına erteledi.

Bu arada, Kanadalı düzenleyiciler bu yılın başlarında birkaç Bitcoin ve Ethereum ETF’nin piyasaya sürülmesini onayladı.

Bu Mayıs ayında, VanEck’in kripto para birimine veya blok zinciri odaklı şirketlere yönelmesini sağlayan tematik ETF’si Avrupa’da piyasaya çıktı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.