Ünlü Milyarder: Bu Altcoin, Bitcoin’i Cüceleştirecek!

Kriptocat Haber Editörü
Ünlü Milyarder: Bu Altcoin, Bitcoin’i Cüceleştirecek!

Dallas Mavericks’in milyarder sahibi, en büyük altcoin olan Ethereum (ETH)’un Bitcoin’i “cüceleştireceğine” inanıyor. Peki, böyle düşünmesinin ardında hangi sebepler yatıyor?

Ethereum’un fiyatı, son birkaç haftadır inanılmaz derecede iyi performans gösteriyor. Geçtiğimiz 14 gün içinde %42, geçtiğimiz ay ise %60’dan fazla arttı.

Bu artış sadece dolar değeri ile değil, Bitcoin’e karşı da gözlemlendi. Hatta yazım anında Ethereum’un piyasa hakimiyeti %16.9 iken BTC’nin hakimiyeti %44.3 oranında. Neredeyse son üç yılın en düşük seviyesinde. Yani Bitcoin’in toplam piyasa değeri şu an Ethereum’unkinden %27.4 kadar daha büyük. Bu nedenle birçok insan şimdiden Ethereum piyasa değerinin Bitcoin’in piyasa değerini aşacağını düşünüyor, bir “flippening” olacağına inanıyor.

Mark Cuban, son zamanlarda kripto para piyasalarına katılımı konusunda özellikle açık oldu. Ayrıca Ethereum ve ağın tüm yeteneklerine yönelik duyduğu heyecanı da saklamıyor.

Dallas Mavericks’in milyarder sahibi CNBC’nin “Make It” programının gerçekleştirdiği röportajda, en büyük altcoin olan Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans göstereceğine inandığını, üç neden sunarak açıkladı.

Saniyede gerçekleşen işlem sayısı

Cuban, Ethereum ağının saniyede daha fazla işlem işleme kapasitesine sahip olmasının; BTC’den daha iyi performans göstermesi için yeterince iyi bir neden olduğuna inanıyor. Cuban, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Şu anda Bitcoin daha yerleşik bir değer deposu ve kalıcı olacağını düşünmemek için hiçbir sebep yok. Öte yandan Ethereum, pek çok yeni uygulama yaratacağını düşündüğüm gelişmesiyle birlikte patlama yaşıyor.

İşlem türlerinin çeşitliliği

Ethereum ve Bitcoin arasındaki temel farklardan biri, ETH’nin akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini destekleyebiliyor olması. Bu önceden programlanmış yapılar, geliştiricilerin çeşitli uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Yalnızca bu nedene dayanarak bile çoğu kişi, Ethereum’un “finansın geleceğinin” inşa edildiği bir platform olduğuna inanıyor gibi görünüyor.

Ethereum ağı üzerindeki geliştirme çabaları

Milyarder, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla daha yüksek bir kullanıma sahip olduğunu savunarak “kullanım” anlatısını öne sürmeye devam ediyor:

Ethereum, ağdaki geliştirme çabalarının yanı sıra işlem sayısı ve işlem türlerinin çeşitliliği ile Bitcoin’i cüceleştiriyor. […] Ethereum’un kullanımı çok daha yüksek.

Hatta zincir üzerindeki veriler de, dün Ethereum ağının Bitcoin ağına kıyasla 5 kat daha fazla işlem gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor.

Cuban, Ethereum 2.0’a atıfta bulunarak, “Ethereum’un bir yatırım olarak karşılaştığı zorluk, güncellemesi tamamlanana kadar hangi iyileştirmelerin gün ışığına çıkacağını ve hangilerinin olmayacağını tahmin etmenin zor olması. Süreç boyunca kafa karışıklığı yaratabilecek bir şey,” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere dev yatırım bankası JP Morgan Chase de Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans göstermesini bekliyor. JPM analistleri, kripto para biriminin BTC’den daha iyi performans göstereceğine inandıkları çeşitli nedenler sundular.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.