Ünlü İsimden, Altın ve Bitcoin için Şaşırtan Gelecek Tahmini

Kriptocat Haber Editörü
Ünlü İsimden, Altın ve Bitcoin için Şaşırtan Gelecek Tahmini

Bitcoin, yıllar içinde benimsenme açısından bir evrime tanıklık etti. Giderek daha fazla kurumsal ilgi kazanan bir varlık olmasıyla, kripto topluluğunun öncüsü BTC, son on yılın en iyi performans gösteren varlık sınıfı oldu. 10 yıllık bir süre içinde Bitcoin (BTC), yatırımcılarına Wall Street’in Nasdaq 100’ünden 10 kat daha fazla getiri sağladı.

Peter Doyle: Her gün Bitcoin (BTC)’i felsefi olarak savunuyorum

Dolayısıyla Bitcoin, dünyanın dört bir yanından yöneticileri kendine çekmeye devam ediyor. Yatırım danışmanlığı sunan New York merkezli Horizon Kinetics’in kurucu ortağı ve yöneticisi olan Peter Doyle, yakın tarihli bir podcast’te benzer konular üzerine aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Yatırım topluluğu, bunun arkasına geçecek… Bitcoin herhangi bir gücünü kaybetmeden servetin geleceğe taşınmasını sağlayacak bir tür batarya görevi görecek.

Ünlü İsimden, Altın ve Bitcoin için Şaşırtan Gelecek Tahmini

Doyle, Bitcoin’i her gün “felsefi olarak savunduğunu” söyledi. Ayrıca, “Dünyanın gerçekten Bitcoin’e veya bankaların ya da politikacıların kaprisiyle değeri düşmeyecek bir tür kripto para birimine ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bence dünyadaki birçok sorunu çözme potansiyeline sahip,” ifadelerini kullandı. Doyle, dünyanın bir Bitcoin standardına geçme olasılığını analiz ederek, diğer tüm normal değer depolarının BTC için değer yaratacağını düşündüğünü söyledi. Ancak bu hususta şunları da ekledi:

Bir noktada, Bitcoin bu kadar ani bir şekilde yükselmeyecek ve diğer para birimlerinin yıllık bazda kaybettiği değere bağlı olarak yükselecek.

“Bitcoin, ülkelerin dijital para birimleriyle birlikte var olmaya devam edecek”

Ünlü İsimden, Altın ve Bitcoin için Şaşırtan Gelecek Tahmini

Doyle, hiçbir ulusun para birimini bırakmak istemeyeceğini vurguladı. Bunun üzerine “Bitcoin dijital dolar, dijital euro ile birlikte var olmaya devam edecek. Ancak değer saklama açısından bu para birimlerinin Bitcoin’e kıyasla çökeceğini düşünüyorum,” ifadelerini kullandı. Doyle, Bitcoin’lerin yalnızca biriktirilmemesi gerektiğini savundu. Coin’i “bırakabilme” ve “harcayabilme” ihtiyacına dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde de Crypto.com’un baş işletme sorumlusu Eric Anziani de benzer bir durumu vurgulayarak aşağıdakileri söyledi:

Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesiyle ilgili anlatı biraz azaldığından, yatırımcılar Bitcoin dışındaki Blockchain’lere ve protokollere yönelmeye başladılar… Bitcoin çok sağlam bir değer deposu olmasına rağmen piyasa bir bütün olarak altcoin’lerin ve ilgili projelerinin kripto geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor.

Uzmanlar altın ve gümüşün yok olmaya başladığını mı düşünüyor?

Ünlü İsimden, Altın ve Bitcoin için Şaşırtan Gelecek Tahmini

Doyle, küresel internet bağlantısının kesintiye uğradığı bir senaryoya işaret ederek, Bitcoin’in böyle bir durumda çok fazla değere sahip olmayacağını ileri sürdü ve kripto para birimleri yerine altın ve gümüş gibi metallere yeşil ışık yaktı. Değerli metallere yönelik şunları söyledi:

Altının yüzde yüz tedavülden kalkacağını sanmıyorum ama buradan çok önemli derecede ortadan kalkabileceğini görebiliyorum.

Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, geçtiğimiz günlerde altın ve gümüşün, devam eden enflasyonist fiyat artışından kendilerini koruyan tek iki emtia olduğunu iddia etmişti. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Schiff’in tutumuna karşı çıkarak “Enflasyon, ihtiyacımız olan emtialara (petrol, kereste ve bakır gibi), hükümetin desteklediği varlıklara (devlet, şirket ve konut borcu) ve dünyamızı yeniden şekillendiren hızla büyüyen teknolojiye (#Bitcoin) akıyor. Altın ve gümüş bunların arasında yer almıyor,” demişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.