Ünlü İsim, Ethereum Fiyatında 150 Bin Dolar İçin Tarih Verdi

Kriptocat Haber Editörü
Ünlü İsim, Ethereum Fiyatında 150 Bin Dolar İçin Tarih Verdi

BitMex’in eski CEO’su Arthur Hayes, Ethereum (ETH)’un Bitcoin (BTC)’i geçebileceğine inanıyor. Hayes, görüşlerini “Fear is the Mindkiller” adlı son yazısı aracılığıyla sundu.

Ocak 2023’e kadar 150.000 dolarlık Ethereum tahmini

Arthur Hayes, ayrıntılı bir gönderi aracılığıyla Three Arrows’un CEO’su Su Zhu’nun kendisine Ethereum’un Bitcoin’i geçme olasılığını sorduğuna dair bir hikâye anlattı. Arthur Hayes, başlangıçta “%0 şansı var” diye yanıt verdi. Ancak Raoul Pal’ın Global Macro Investor’ın Mayıs 2021 sayısını okuduktan sonra bu rakamı %30’a güncelledi. Bu sayıda  Ocak 2023’e kadar 150 bin dolarlık bir ETH tahmini yer alıyordu.

Ünlü İsim, Ethereum Fiyatında 150 Bin Dolar İçin Tarih Verdi

“Ethereum’un misyonu dünyanın en büyük merkezi olmayan bilgisayarına güç sağlamaktır”

Arthur Hayes, Ethereum’un tek amacının dünyanın en büyük merkezi olmayan bilgisayarına güç sağlamak olduğunu açıkladı. Bu konudaki Ethereum görüşünün bir parçasını aşağıda okuyabilirsiniz:

Ethereum’un bir numaralı misyonu, dünyanın en büyük merkezi olmayan bilgisayarına güç sağlamaktır. ETH değerlidir çünkü Ethereum ağı en çok kullanılan akıllı sözleşme protokolüdür. En çok geliştiriciye, en fazla dApp’e (merkezi olmayan uygulama) ve en büyük Toplam Kilitli Değere (TVL) sahiptir. ETH, merkezi olmayan bilgisayarı kullanabilmeniz için “gas” ücretini ödemeniz amacıyla harcadığınız emtiadır.

EIP1559 Ethereum’u nasıl yeni zirvelere itebilir?

Ünlü İsim, Ethereum Fiyatında 150 Bin Dolar İçin Tarih Verdi

Ethereum’un Bitcoin’i nasıl aşabileceğiyle ilgili olarak Arthur Hayes, ağdaki yüksek gas maliyetlerini çözmenin yanı sıra bir ücret yakma getirmeyi amaçlayan; henüz uygulanmamış EIP1559’a işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu güncelleme, Londra hard fork’uyla gelecek. Bay Hayes’e göre, EIP1559, yakılan her işlem için harcanan gas’ın tahmini %70’inin yakılması ile enflasyon programını büyük ölçüde değiştirecek. Bu işlemlerin DeFi aracılığıyla birleştirilmesi, büyük olasılıkla Ethereum’un Bitcoin’i aşmasının en olası yolu olacak. Hayes, bu senaryoyu aşağıdaki gibi açıklıyor:

DeFi’ın insanların ekonomik etkileşimleri üzerindeki etkisini hafife alıyorsak – sistemin çalışmasına izin vermek için yeterli ETH’nin olmayacağı bir gelecek yaşayabiliriz. Bu boğa durumunun ana itici gücü DeFi’ın gerektirdiği zincir üstü işlemlerin katlanarak artması, daha fazla ücretin harcanmasına ve ardından yakılmasına, arzı düşürmesine ve fiyatı yükseltmesine neden olmasıdır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.