Ünlü Analist: Bu Gelişmeler Altın Fiyatını Belirleyecek! Dikkatle İzleyin

Kriptocat Haber Editörü
Ünlü Analist: Bu Gelişmeler Altın Fiyatını Belirleyecek! Dikkatle İzleyin
  • Altın fiyatları, 1.800 doların üzerine çıkmak için yeterli yükseliş ivmesi elde edemedi.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, önümüzdeki hafta ABD’den gelecek önemli veriler bir kırılmayı tetikleyebilir.
  • Bu haftaki eylemin ardından temel teknik seviyeler bozulmadan kaldı.

Geçen hafta altın piyasalarında neler oldu?

Geçen hafta yaklaşık %2’lik bir kazanç elde ettikten sonra, XAU/USD çifti Pazartesi ve Salı günleri nispeten sessiz kaldı ve 1.780 dolar civarında dar bir bantta dalgalandı. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizinin düşmeye devam etmesiyle birlikte altın, haftanın ikinci yarısında 1.797 dolar ile Şubat sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Cuma günü parite ivme kaybetti ve haftalık kazançlarını silip 1.780 dolar civarında haftayı kapattı.

Yüksek kademeli makroekonomik veri açıklamalarının yokluğunda, XAU/USD ABD T-tahvil getirilerindeki dalgalanmalara tepki vermeye devam etti.  ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan veriler Perşembe günü, haftalık İlk İşsizlik Başvurularının, analistlerin 617.000 tahminine kıyasla 547.000 ile bir yıldan fazla bir süredir en düşük seviyeye düştüğünü ortaya koydu. Ek olarak Chicago Merkez Bankası Ulusal Aktivite Endeksi Şubat’taki -1,2’den Mart’ta 1,71’e yükseldi. Bu rakamlar, piyasa katılımcıları tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi.

Ünlü Analist: Bu Gelişmeler Altın Fiyatını Belirleyecek! Dikkatle İzleyin

Birkaç haber kaynağı Perşembe günü, ABD Başkanı Joe Biden’in gelecek hafta açıklanacak olan, ailelere yönelik büyük bir harcama planının ödenmesi için, sermaye kazancı vergisinde bir artış önermeyi planladığını bildirdi. Bu başlık, Wall Street’in ana endeksleri üzerinde ağır bir etkiye sahipti ve doların talebi bulmasına izin vererek XAU/USD’nin birkaç haftanın en yüksek seviyelerinden geri çekilmesine neden oldu.

Joe Biden’in vergi planı altın’ın yüksek seviyelerinden geri çekilmesine neden oldu

Cuma günü, IHS Markit’in Nisan ayı ön verileri, Birleşik PMI 60.6 ile yeni bir rekor yüksekliğe ulaşırken ABD özel sektöründeki ekonomik faaliyetin etkileyici bir hızla büyümeye devam ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, raporun altında yatan ayrıntılar, yüksek enflasyonla ilgili endişeleri canlandırdı ve getirilerde bir toparlanma başlattı ve altın’ı hafta sonu öncesinde düşürdü. Raporda “Eşi görülmemiş tedarik zinciri kesintileri, girdi maliyetlerini Nisan ayında bir kez daha yükseltti. Mal ve hizmetler için çıktı fiyatı enflasyonunun hızı bir dizi en yüksek seviyeye yükseldi.” denildi.

Diğer gelişmelerde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ana refinansman işlemleri, marjinal kredilendirme olanağı ve mevduat kredisi faiz oranlarını değiştirmeden sırasıyla %0,00, %0,25 ve -% 0,50’de bıraktı. Banka, Pandemik Acil Durum Satın Alma Programında (PEPP) herhangi bir değişiklik yapmaktan kaçındı ve toplam zarfı en azından Mart 2022’nin sonuna kadar 1,85 milyar Euro’da sabit tuttu. Bu arada Kanada Merkez Bankası (BoC), Kanada’nın devlet tahvili için haftalık net alımını 4 milyar C dolardan 3 milyar C dolara düşürdü. BoC ayrıca, mevcut tahminlerin 2022’nin ikinci yarısında bir faiz artışına işaret ettiğini ve politika sıkılaştırma konusunda ileriye dönük rehberlik sunan ilk büyük merkez bankası olduğunu kaydetti.

Ünlü Analist: Bu Gelişmeler Altın Fiyatını Belirleyecek! Dikkatle İzleyin

Bu hafta altın fiyatları için neler önemli? Veriler fiyata nasıl etki edecek?

Pazartesi günü ABD’den gelecek olan Mart ayı Dayanıklı Mal Siparişleri haftanın ilk önemli verisi olacak. Salı günü, Konferans Kurulu (CB) Nisan ayı Tüketici Güven raporunu yayınlayacak. Bu açıklamalar kısa vadeli piyasa tepkilerini tetikleme potansiyeline sahip olsa da popüler analist Eren Şengezer’e göre, yatırımcıların merakla beklenen ilk çeyrek GSYİH ve Perşembe ve Cuma günü ABD’den gelecek enflasyon okumaları öncesinde kenarda kalmaları muhtemel.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun ilk tahmininin ekonomik aktivitede %6,3’lük bir genişleme göstermesi bekleniyor. Beklenenden daha güçlü bir okuma analiste göre, dolar için bir destek sağlayacak ve XAU/USD’yi daha düşük seviyeye getirmeye zorlayacak. Daha da önemlisi Eren Şengezer’e göre, piyasa katılımcıları Cuma günü Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Temel Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’ne çok dikkat edecekler.

Ayın başlarında, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, fiyat baskılarının yakın vadede kontrol edilemez hale gelmesiyle ilgili endişeleri hafifletti ve ABD Hazine tahvil getirilerinin aşağı çekilmesine neden oldu. Benzer bir piyasa değerlendirmesi analist Eren Şengezer’e göre, XAU/USD’de bir ralliyi körükleyebilir ve 1.800 dolarlık bir yeniden test için kapıyı açabilir. Öte yandan Eren Şengezer’e göre, Cuma günkü PMI raporunun getirilerin yükselen enflasyon beklentilerine ne kadar duyarlı olduğunu hatırlatmasıyla birlikte, PCE Fiyat Endeksindeki büyük artış, haftanın son işlem gününde kıymetli metale zarar verebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.