Uniswap V3 Lansmanına Çok Az Kaldı: İşte Detaylar!

Kriptocat Haber Editörü
Uniswap V3 Lansmanına Çok Az Kaldı: İşte Detaylar!

Uniswap (UNI)’in üçüncü versiyonunun merakla beklenen lansmanı, bir başka DeFi patlamasını tetikleyecek mi?

5 Mayıs, Uniswap’in en son sürüm 3 yükseltmesinin lansmanının olacağı gün. Yeni sürüm, sermaye verimliliğini hedefleyen bir dizi yeni özellik sunacak. Katman 2 ölçeklendirme bu yükseltmeye dahil değil, ancak Uniswap Labs’e göre yakında kullanıma sunulacaktır.

Sürüm 3’teki yükseltmelerin arasında, likidite sağlayıcılarının değişen derecelerde risk üstlenmelerinden dolayı tazmin edilmelerine olanak tanıyan çoklu ücret aşamaları bulunuyor. Beklenen volatilitelerine göre parite başına üç ayrı ücret aşaması olacak – %0.05, %0.30 ve %1.00. dolayısıyla likidite sağlayıcılarının geçici kayıplarına karşı daha fazla koruma sağlanacak.

Otomatik piyasa yapıcı “bonding” eğrilerinde de güncellemeler var, bu da bireysel pozisyonları tek bir havuzda toplayarak kullanıcıların ticaret yapabileceği bir eğri oluşturuyor. Uniswap kurucusu Hayden, 4 Mayıs’ta yeni bir etkileşimli likidite simülatörü içeren yeni kullanıcı arayüzünün bir demosunu yayınladı.

Uniswap güncellemesi gas maliyetini azaltma

Çoğu kullanıcı gas ücretlerinde bir indirim bekliyor. Ancak bu, Ethereum’un EIP-1559’u işleme alacağı London fork’una kadar gerçekleşemeyebilir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere uzun zamandır beklenen teklif, mevcut ücret hesaplama mekanizmasını ayarlayacak ve zamanla varlığı deflasyonist hale getirecek bir şekilde gas’leri yakmaya başlayacak.

Yakın zamanda yapılan bir Ethereum madenci gas limiti ayarlaması, ortalama gas fiyatlarını geçici olarak düşürme etkisine sahipti, ancak tekrar yükselmeye başladılar. Ortalama işlem ücretleri Nisan sonunda 30 dolar iken 2 Mayıs’ta yaklaşık 8 dolara düştü, ancak Bitinfocharts’a göre 14 dolara yükseldi.

Bu acı verici ücretler, yeni DeFi kullanıcılarını Uniswap’ten uzaklaştırdı ve Binance Smart Chain tabanlı PancakeSwap gibi daha hızlı ve daha uygun maliyetli rakiplere yöneltti.

Uniswap v3 lansmanı ile DEX için bu pazar payının ve likiditenin bir kısmını geri alabilmesi umulmaktadır, ancak ölçeklendirmesi bir süre gerçekleşmeyebilir.

Yazım sırasında Uniswap’in UNI token’ı 43.54 dolardan işlem görüyor.

DeFi’daki toplam kilitli değer (TVL) rekor kırdı

Tüm DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer, Dappradar’a göre tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 78 milyar dolara ulaştı. Bu kazançların çoğu Ethereum fiyatlarındaki muazzam yükselişe bağlı olsa da son 90 günde %80 arttı.

Uniswap, akıllı sözleşmelerine bağlı olarak 9,48 milyar dolarlık bu TVL’in %12 pazar payına sahip.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.