Uniswap V3 Çarşamba Piyasada! “Fiyat Yükselebilir”

Kriptocat Haber Editörü
Uniswap V3 Çarşamba Piyasada! “Fiyat Yükselebilir”

2020 yazı, DeFi’nin yükselişi ve merkezi olmayan borsaların kripto dünyasındaki birçok oyuncu için eşsiz bir fırsat oluşturmasıyla kripto ekosistemini tamamen değiştirdi.

KYC’nin ortadan kaldırılması, kesinti olmaması ve rahatlık, milyonların DeFi alanına akmasına neden oldu. Uniswap bu hareketin ön saflarında yer aldı. Merkezi olmayan borsa tokenı UNI şu anda ilk 10’da yer alıyor ve PancakeSwap, SushiSwap, Curve Finance gibi diğer projelerin önünde bulunuyor.

Alternatifler ortaya çıktı. Bu nedenle alternatifler Uniswap’in piyasa payını düşürüyor. Bu alternatiflerden biri olan SushiSwap, defalarca sözü edilen bir alternatiftir. Bununla birlikte, muazzam büyümesine rağmen bir şekilde radarın altına giren başka bir gıda temalı DEX var: PancakeSwap.

UniSwap İçin Önemli Gelişme

Diğer DEX’ler UniSwap’ten önemli ölçüde likidite alırken şimdi UniSwap’ın elinde önemli bir koz bulunuyor: Yakında piyasada olacak V3 lansmanı.

Mevcut DEX’ler arasındaki durumu açıklayan bir makalede PancakeSwap, verilere göre sıralamada yükseldi; 2021 yılının ilk çeyreğinde işlem hacmi açısından en büyük 2. DEX oldu.

Bununla birlikte, PancakeSwap’in büyümesi Binance Smart Chain tarafından desteklendi ve V3’ün piyasaya sürülmesiyle Uniswap, oluşan boşluğu tekrar kapatabilir.

V3’ün önemini anlamak için, V1 ve V2 sürümlerinin oluşturduğu özelliklere aşina olmamız gerekiyor.

Otomatik Piyasa İşaretleyicisine veya AMM modeline dayanan Uniswap, Emir Defteri yöntemini Likidite Havuzlarında alım satım çiftlerine yatırım yapan Likidite Sağlayıcıları (LP’ler) ile değiştirdikten sonra popüler hale geldi. Bununla birlikte, V1 yalnızca ETH-ERC20 ticaret kurlarını destekliyor. Bu durum bir traderın COMP aracılığıyla DAI tokenları satın almak isterse, COMP’u ETH ile takas etmesi ve ardından DAI almak için ETH-DAI havuzuna girmesi gerektiği anlamına geliyor.

V2 sürümü bu sorunu çözdü ve ERC20-ERC20 token havuzlarını tanıtarak platformu geliştirdi ve daha kullanıcı dostu hale getirdi. Bununla birlikte, rakiplerin seviyelerini yükselttiği için, V2 versiyonu tek başına spread durumunu ve likiditeyi düşürmeyi engellemedi. V3 ile Uniswap tüm üsleri kapsamayı hedefliyor olabilir.

Daha İyi Likidite, Esneklik ve Fiyat Aralığı Düzeni

5 Mayıs’ta Uniswap’in V3 sürümü, platforma tanıtacağı özelliklere göre en önemli lansmanı olabilir. Bloglarında bahsedilen en hayati özelliklerden bazıları Konsantre Likidite, Aralık Emirleri ve Esnek Ücretleri içeriyor.

Konsantre Likidite’nin teknik temeline girildiğinde, bu özel özellik alanı iyileştiriyor. Çünkü LP’lerin kendi fiyat aralıklarında daha fazla ücret görmesine izin veriyor.

Uniswap V3 Çarşamba Piyasada! “Fiyat Yükselebilir”

Yukarıdaki doğrusal eğriyi düşünün. Daha önce, LP’lerin likiditelerini bu x * y = k fiyat eğrisi boyunca eşit olarak dağıtmaları gerekecekti. Bu durum likiditenin çoğunun tükenmediği ve LP’lerin herhangi bir ücretle ödüllendirilmediği anlamına geliyordu. İşlemler, geniş bir fiyat aralığı boyunca zayıf likidite nedeniyle yüksek düşüş içerdiğinden risk de yüksek kaldı.

V3 ile, traderlar varlıklarını tahsis etmek ve ücret kazanmak istedikleri bir aralık seçebilecekleri için bu tamamen değişiyor. Örneğin, ETH / COMP havuzuna 5 ETH ve 5000 COMP koyan bir LP 2000-2200 $ aralığını seçebilir. Bu nedenle, 2000-2200 ABD Doları arasında herhangi bir COMP karşılığında ETH satın alındığında, LP takas için ücret alır. ETH’nin fiyatı aralığın üstünde ve altında olduğunda, ücretler durduruluyor.

Bu özel özellik son derece değerli olabilir çünkü Uniswap’e göre maksimum sermaye verimliliği %0.10 fiyat aralığında 4000x olabilir.

UNI Tokenına Nasıl Fayda Sağlayacak?

Konsantre Likiditenin etkisi, ağa katılan LP’lerin sayısını önemli ölçüde artırabilir. Artan likidite ile birlikte fiyat farklılıkları düşmeye devam edecek ve traderlar alım satım sırasında daha iyi fiyatlar bulacaklardır. Daha fazla seçenek ve esnekliğin domino etkisi, işlem hacimleri artmaya başlayacağından, UNI tokenleri için bir fiyat takdirini tetikleyebilir.

Uniswap’e göre Ethereum ana ağının yanı sıra bir L2 platformu olan Optimism’in piyasaya sürülmesiyle çözülecek olan yüksek ücretler küçük bir ikilem olmaya devam ediyor. Uniswap ve Ethereum için, yüksek işlem ücretleri, BSC’nin etkisiz hale getirmeyi tamamladığı büyük bir sorun olmuştur.

Genel olarak Uniswap, yaklaşan lansmanı plana göre giderse DEX’ler arasında yine lider olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.