Uniswap (UNI) v3 Yarın Geliyor! İşte Bilmeniz Gerekenler

Kriptocat Haber Editörü
Uniswap (UNI) v3 Yarın Geliyor! İşte Bilmeniz Gerekenler

Uniswap (UNI) v3 versiyonuyla likiditeyi daha da ileri götüren ve alım satım riskini azaltan özellikler getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz Mayıs ayında 2. sürümüne yükseltilen Uniswap, protokolünün 3. sürümünü yayınlamayı hedefliyor. Bu, kullanıcılara sağladıkları likidite üzerinde daha fazla denetim vermeyi ve daha riskli süreçler için daha fazla avantaj sunmayı vaat ediyor.

Uniswap, insanların Ethereum ağı üzerinden çalışan tokenleri takas etmesine müsaade veren en tanınan Ethereum tabanlı DEX’tir. Uniswap’in kendisi bir AMM’dir. Yani buyruk alıp satmak yerine varlıkları fiyatlandırmak için algoritmalara güvenir.

Platform kullanıcıları, sahip oldukları tokenları kilitleyerek likidite sağlarlar. Başkaları tokenları ödünç alabilir ve likidite sağlayıcılarına faiz ödeyebilir.

Uniswap v3’ün maksadı, platformu şimdiye kadar tasarlanmış en esnek ve en verimli AMM olmak.

Üç Yeni Özellik

DEX‘in bu versiyonla birlikte üç yeni özelliğe kavuşacağı vurgulandı.

Birincisi “concentrated liquidity”. Uniswap Mart ayında yayınladığı basın bülteninde, “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları, geçmişte tüm [likidite sağlayıcılarının] tıpkı stratejileri paylaşmasını ve 0’dan sonsuza kadar tüm fiyat eğrisi boyunca sermaye yatırmasını mecburî kıldı,” “Bunu yaparken, gelecekteki fiyat hareketlerine ait ferdi beklentileri hesaba katmakta başarısız oldular.” Concentrated liquidity’in sonucu, yatırımcıların sonuçlara ulaşmak için sınır üzerine çok fazla sermaye koymak zorunda kalmamasıdır.

İkinci bir özellik olarak Uniswap, daha fazla fiyat katmanı eklemeyi planlıyor. Böylece trader’lar, bir sürecin başlatıldığı ve yürütüldüğü vakit ortasında fiyatları değiştirmeye meyilli olan değişken varlıklarla süreç yaparken risk düzeylerini belirleyebiliyor.

Son olarak, fiyatın aktüel olmasını sağlayan ve hasebiyle makus bilgiler tarafından yanma riskini azaltan “daha kolay ve daha ucuz” oracle’ları tanıtıyor.

Bu bilhassa yeni başlayanlar için pek bir mana tabir etmeyecek. Lakin Uniswap’in belirttiği üzere tecrübeli DeFi trader’ları için epey kıymetli özellikler kelam konusu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.