Türkiye’de Yeni Bitcoin Vurgunu: 3 İlde Operasyon!

Kriptocat Haber Editörü
Türkiye’de Yeni Bitcoin Vurgunu: 3 İlde Operasyon!

Bugün, Aydın’da ilginç bir vurgun yaşandığı ortaya çıktı. Dolandırıcılık yaparak 3 milyon TL alan şüpheliler, elde ettikleri parayı Bitcoin (BTC)’e yatırdı. Dolandırıcılıktan elde ettiklerini kripto para cüzdanlarına yatırmalarının sebebi ise paranın takibinin zorluğu oldu.

Dolandırıcılar, takip edilmesini istemediği paraları Bitcoin (BTC)’e yatırdı

Aydın/Kuşadası’nda bir vatandaşı dolandıran ve 3 milyon liralık nakit para, ziynet eşyasını çalan dolandırıcılar; İzmir, Bursa, Gaziantep olmak üzere 3 ayrı ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alındı. Dolandırılan vatandaşın banka hesabındaki paraları havale yoluyla kripto platformlarına atıldığı tespit edildi. Söz konusu kripto para hesaplarının, gözaltına alınan ve Bursa’da yaşayan iki kişiye ait olduğu belirlendi ve ardından bu hesaplara bloke konuldu.

Türkiye’de Yeni Bitcoin Vurgunu: 3 İlde Operasyon!

Kripto para birimleri ve suç faaliyetleri arasındaki bağlantı

Transparan olsa da, yani ağdaki işlemler açıkça izlenebilse de, işlemlerin arkasındakilerin kimliğinin bilinmemesinden ötürü takibi zor olan Bitcoin ağı; suçlular tarafından tercih edilebiliyor. Hatta dünya çapında birçok devlet yetkilisi de kripto para birimini bu özelliğinden dolayı savunmadığını belirtiyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin ve kripto para birimlerinin yalnızca “kara para aklama, terör finansmanı” için kullanıldığını düşünen ve sağladığı olanaklar yerine teknolojinin sadece bu yönüne odaklanan birçok insan bulunuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.