Türkiye’de “Bitcoin” Aramaları Yeni Zirvelere Çıktı

Kriptocat Haber Editörü
Türkiye’de “Bitcoin” Aramaları Yeni Zirvelere Çıktı

Google’da “Bitcoin” araması, kripto para ödemelerinin yasaklanmasının ardından ülkemizde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Birkaç hafta önce hükümet, kullanıcıların fonlarının güvenliğiyle ilgili endişeleri gerekçe göstererek, ülkede ödeme için kripto para biriminin her türlü kullanımına genel bir yasak koydu.

Bununla birlikte, yasak, elde edilmesi amaçlanan şeyin tam tersi bir etki yaratıyor gibi görünüyor. Yasak, Bitcoin fiyatında henüz iyileşemediği bir düşüşle aynı zamana denk gelse de, arama hacminden de anlaşılacağı gibi ülkemizde varlığa olan ilgi arttı. Aşağıdaki grafiğe göre 23 Nisan civarında Türkiey’deki Bitcoin aramaları tarihi bir zirveye ulaştı.

Türkiye’de “Bitcoin” Aramaları Yeni Zirvelere ÇıktıTürkiye’deki Bitcoin aramaları. Kaynak: Google Trends

Ban, Bitcoin ilgisini artırdı

Türkiye, kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan ilk ülke değil. Nijerya gibi diğer ülkeler de son zamanlarda aynısını yaptı ve Türkiye’de olduğu gibi genel olarak Bitcoin (BTC) ve kriptoya olan ilgi arttı. Kripto kullanımını azaltmak yerine, BTC kullanan Nijeryalıların sayısı yasağın ardından arttı.

Bu durumun ardındaki bir başka sebep de ülkemizde geçtiğimiz haftalarda gün yüzüne çıkan Thodex ve Vebitcoin “vurgunu” haberleri olabilir. Bu Türk borsalarının faaliyetlerini durdurması ve Thodex kurucusunun yurt dışına kaçtığı haberleri, ana akım medyada da geniş bir şekilde ele alınan haberler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.