Türkiye salgın yılında Bitcoin’den 300 milyon dolar kazandı

Kriptocat Haber Editörü
Türkiye salgın yılında Bitcoin’den 300 milyon dolar kazandı

Chainanalysis’in çalışmasına nazaran, 2020 yılında Bitcoin’den en fazla kâr elde eden ülke 4,1 milyar dolar ile ABD olurken Türkiye Bitcoin’den 300 milyon dolar kâr elde etti.

ABD’den sonra en fazla kâr elde eden ülke 1,1 milyar dolar ile Çin olurken üçüncü sırada 900 milyon dolar ile Japonya yer alıyor.

Çin birebir vakitte en fazla transfer hacmine sahip ülke lakin ABD’nin daha fazla gelir elde etmesinin gerisinde 2020 yılında ülkeye giren Bitcoin’in birçoğunun yıl sonuna hakikat kâr realizasyonu için satılması yatıyor.

Kimi ülkeler ise geleneksek ekonomik göstergelere nazaran sıralamada çok gerilerdeyken Bitcoin’den elde ettikleri yararlar bazında değerlendirildiğinde yüksek sıralarda yer alıyor.

Vietnam 262 milyar dolar ile dünyada 53’üncü en büyük iktisat pozisyonundayken Bitcoin’den elde edilen kârda 351 milyon dolar ile 13’üncü sırada yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti ekonomik büyüklük olarak 251 milyar dolar ile 54’üncü sırada yer alırken Bitcoin’den elde edilen kâr sıralamasında 281 milyon dolar ile 18’inci sırada bulunuyor.

Türkiye ise 761 milyar dolarlık ulusal geliriyle 25’inci sırada bulunurken Bitcoin’den elde edilen kâr sıralamasında 300 milyon dolar ile 16’ncı sırada yer alıyor.

Pekala bu sayılar nasıl hesaplandı?

Chainanalysis Bitcoin’den elde edilen kârları hesaplamak için Borsalardaki on-chain kripto para akışlarının muhakkak zamanlardaki alış ve satış fiyatlarını kullanıyor. Sonrasında hesaplanan kar ya da ziyanı ülkelerden gelen trafiğe nazaran dağıttıklarını ve buna nazaran Global Kripto Para Benimseme Endeksi’ni oluşturduklarını söylüyorlar.

Böylelikle Bitcoin yatırımcılarının elde ettikleri kârları ülkelere nazaran manalı bir halde iddia etme imkanlarının olduğunu belirten Chainanalysis, hesaplanan bu yararlar ortasında valrıklardan elde edilen ama şimdi borsalardan çekilmemiş kârların bulunmadığını belirtti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.