Türk Bitcoin Borsasının CEO’su Cüzdanı Sıfırlamış! Hem de Binance’ye…

Kriptocat Haber Editörü
Türk Bitcoin Borsasının CEO’su Cüzdanı Sıfırlamış! Hem de Binance’ye…

Türk Bitcoin ve kripto para borsası Thodex’e yönelik soruşturmada ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, iddialar hakkında açıklama yaptığı 22 Nisan günü, borsaya ait olduğu düşünülen bir cüzdanı boşalttığı ortaya çıktı. Söz konusu transfer ise lider Bitcoin borsası olan Binance’ye yapıldı.

Türk yatırımcıların gözleri, Bitcoin borsası Thodex’e yönelik soruşturmada

Türkiye son günlerde yerli Bitcoin ve kripto para borsalarında yaşanan skandalları konuşuyor. Kripto para alım satımı yapılan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in internet sitesini kapatıp borsada işlemleri durdurarak, yaklaşık 2 milyar dolar değerinde kripto para ile Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği öne sürüldü. Thodex skandalında, hesaplarına ulaşamayan 400 bin kişinin mağdur olduğu iddia edildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkartarak soruşturma başlattı.

Türk Bitcoin Borsasının CEO’su Cüzdanı Sıfırlamış! Hem de Binance’ye…

Açıklamada, 2017 yılında Özer’in Koineks Teknoloji A.Ş. ismiyle bir firma kurduğu ve 2020 yılında da bu firmanın yurt dışına açıldığı aktarıldı. Savcılık, Koineks ismiyle kurulan şirketin isminin daha sonra Thodex olarak değiştirildiğini ve 120’den fazla ülkede faaliyet gösterdiğini belirtti. Bahsi geçen olaylardan dolayı adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulduğu açıklandı.

Thodex’in kurucusu, açıklama yaptığı gün cüzdanı sıfırlamış!

Cumhuriyet’in haberine göre, Türk Bitcoin ve kripto para borsalarına giren ve çıkan önemli transferlerin paylaşıldığı bir sitede 22 Nisan tarihinde dikkat çeken bir paylaşımda bulunuldu. Thodex’in borsada kullandığı cüzdanlarından birinden transfer işlemi gerçekleştirildiği belirtildi. Etherscan.io üzerinden Thodex’e ait bu cüzdan adresinin yaptığı işlemler görülebiliyor. Cüzdandaki hareketlerden 20 Nisan’dan itibaren yapılan işlemlerin dışarıya aktarıldığı yani süpürme işleminin gerçekleştirildiği dikkat çekiyor. Thodex tarafından 22 Nisan tarihinde 25 milyon 708 bin 232 adet Holo Token’ın (ERC-20 tabanında üretilmiş olan kripto para) transfer edildiği görülüyor.

Türk Bitcoin Borsasının CEO’su Cüzdanı Sıfırlamış! Hem de Binance’ye…

Söz konusu transfer dev Bitcoin borsa Binance’e yapılıyor. Gönderildikten sonra Binance hesabından bu miktarda bir çıkış olmaması dikkat çekiyor. Dikkat çeken başka bir ayrıntı ise 22 Nisan günü Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Thodex sosyal medya hesabından saat 15:49’da açıklamada bulunmuş olması. Thodex’in HOT transferi ise saat 12:53’te gerçekleştirildikten sonra cüzdanda en son 34 farklı Holo Token kaldığı ve bunların değerinin 326 dolar olduğu görüldü. Bu durum, Özer’in açıklamada bulunduğu gün söz konusu cüzdanı boşalttığı ihtimalini kuvvetlendirdi.

Türk Bitcoin Borsasının CEO’su Cüzdanı Sıfırlamış! Hem de Binance’ye…

İşlemler tespit edilebilir mi? Uzman isim açıklıyor

Bir kripto para alım-satım platformunun Araştırma Müdürü olan Helin Çelik, işlemlerin tespitinin nasıl gerçekleştirildiği ve mağduriyetlerin neden yaşandığını açıkladı. Helin Çelik konuya yönelik şunları söyledi:

Blockchain teknolojisinin şeffaf olması sayesinde cüzdanlar arası yapılan transferler tespit edilebilir. Bunun için aktarım yapmak adına kullanılan cüzdanların bulunması yeterli olur. Ancak, sonraki süreçte transferi yapılan coinlerin çeşitli yollarla farklı cüzdanlara aktarılması söz konusu olabilir. Bu noktada, çok küçük parçalar halinde yapılan transferler ya da farklı yöntemlerle coinlerin izinin kaybedilmesine sebebiyet verebilir.

DataPool’un kurucusu Tufan Poyraz ile bir araya gelen analistler, Thodex borsasından başka bir borsaya transfer işlemi gerçekleştirmiş kullanıcıların cüzdan bilgilerini sosyal medyadan topladı. Bağımsız araştırma sonucunda, gerçek zararın 2 milyar dolar değil 150 milyon dolar olduğu öne sürüldü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.