Türk Altın Piyasaları Uzmanı: Altın Fiyatları İçin Bu Aylara Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
Türk Altın Piyasaları Uzmanı: Altın Fiyatları İçin Bu Aylara Dikkat!

Altın fiyatları, geride bıraktığımız haftada güçlü hareketler sergiledi. Değerli metalin ONS fiyatı yüzde 3,53 değer kazanarak 26 haftanın en hızlı yükselişini gördü. Bazı uzmanlar bu hafta fiyatlardaki yükselişin devam edeceğini belirtirken bazıları ise fiyatlarda ivme eksikliğinin bekliyor. Türk altın piyasaları uzmanı İslam Memiş’te sarı metal piyasalarını yorumladı ve kritik tarihlere işaret etti. İslam Memiş’e göre, altın fiyatları için Mayıs ve Haziran ayları önemli.

İslam Memiş: Altın fiyatları kripto para piyasalarına kayma nedeniyle düştü

Altın fiyatı, geçen hafta değerli metal yatırımcılarını sevindirdi. Altın, yüzde 3’ün üzerinde artışla 1.850 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu yükselişe; dolar endeksinin zayıflaması, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş ve tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması gibi nedenler katkıda bulundu. Altın piyasası geride bıraktığımız haftada 26 haftanın en hızlı yükselişini yaşadı.

Ünlü altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasalarını yorumladı ve yılın ilk çeyreğinde değer kaybeden altın fiyatlarının Nisan ayında hızla yükseldiğini vurguluyor. İslam Memiş’e göre, bu düşüşte küresel piyasalardaki yatırımcı, şirket ve kurumların emtialarını satarak kripto para piyasalarına geçmeleri etkili oldu. İslam Memiş konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yılın ilk çeyreğinde 178 tonluk çıkışlar oldu. 85 ton altın satılarak kripto paralara kayma oldu. Yılın ilk çeyreğinde ülkelerin altın satışları oldukça dikkat çekiciydi. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye 31,5 ton, Filipinler 24,9 ton ve Birleşik Arap Emirlikleri 6,7 ton altın satarak en fazla altın satan ülkeler oldu. Rakamlardan da görüleceği gibi altın, yılın ilk çeyreğinde talep görmedi.

Türk Altın Piyasaları Uzmanı: Altın Fiyatları İçin Bu Aylara Dikkat!

İslam Memiş’e göre, altın fiyatlarında yükseliş Mayıs ve Haziran’da devam edebilir

İslam Memiş, altın’da yaşanan son yükselişi de yorumladı. İslam Memiş’e göre, aşılamada ivme kaybı, coronavirüs’e yönelik vaka sayılarının artması, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksindeki zayıflamalar ve kripto para piyasasında sert düşüşlerin görülmesi altın fiyatlarını canlandırdı. İslam Memiş’e göre, altın fiyatlarında yükseliş Mayıs ve Haziran’da devam edebilir. İslam Memiş konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Mayıs’ın yarısından sonra değerli metallerde yükseliş trendinin süreceğini düşünüyoruz. Altın’ın gram fiyatının, altın’ın ONS fiyatından destek görerek yükseleceğini düşünüyoruz. Altın, jeopolitik riskler ve kripto para piyasasından dönen nakitler ile talep görebilir. Gelecek dönemde hem banka altın mevduatlarında hem de fiziki tarafta taleplerin artacağını öngörüyoruz. Mayıs ayının ilk yarısından sonra altın, gümüş, bakır, platin ve paladyum gibi değerli metal fiyatlarında önemli hareketlilikler görülebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.