Toplam Stablecoin Arzı 100 Milyar Doları Aştı

Kriptocat Haber Editörü
Toplam Stablecoin Arzı 100 Milyar Doları Aştı

Dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin toplam arzı 100 milyar doları aştı. Bu büyümenin büyük çoğunluğu ise en büyük iki istikrarlı stablecoin olan USDT ve USDC tarafından gerçekleştirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

The Block datalarına nazaran, dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin toplam arzı 100 milyar doları aştı. Yayın saati itibariyle toplam stabilcoin arzı 100.33 milyar doları buldu. 

Toplam Stablecoin Arzı 100 Milyar Doları AştıKaynak: The Block

USDC’nin pazar hissesi son haftalarda süratle artmasına karşın, Tether %62 USDC ise, %21’lik bir pazar hissesine sahip bulunuyor. Geçen yılın sonlarında USDC’nin pazar hissesi %10’un altındaydı.

Stablecoin büyümesinin birden fazla, üstteki grafiklerden de görülebileceği üzere son aylarda gerçekleşti. Örneğin, bu yılın başında, toplam stablecoin arzı yalnızca 30 milyar dolar civarındaydı.

Stablecoin’lerdeki sert büyüme, kripto para piyasası iştirakçilerinin türevler ve merkeziyetsiz finans (DeFi) üzere alanlar da dahil olmak üzere giderek daha fazla fon kullandığını gösteriyor. Türev trader’ları çoklukla teminat olarak stablecoin kullanırken, DeFi kullanıcıları getiri elde etmek için para ticareti yapmak ve borç vermek için stablecoin kullanır.

Stablecoin’ler, kripto para piyasası iştirakçilerinin fiat para transferlerine kıyasla günlerce beklemek zorunda kalmadan daha süratli süreç yapmalarını sağlar. Ayrıyeten, tüm kripto para borsaları fiat paraları desteklemez, bu da stablecoin ve başka kripto para ünitelerini kripto para alım satımı için tek tahlil olarak bırakır.

Stablecoin’lerin artan kullanımı, ABD de dahil olmak üzere global düzenleyicilerin dikkatini çekti. Örneğin ABD Kongresi üyeleri, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasası’nı önerdi. Yasa teklifi mevcut haliyle yasallaşacak olsaydı, tüm stablecoin ihraççılarının banka lisanslarına sahip olmasını gerektirecekti. Teklif, stabilcoin’lerin federal kanunlara nazaran bir tıp teminat olduğunu ilan ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.