Tecrübeli Yatırımcı Morgan Housel, Piyasayı “Çılgınlık” Olarak Niteledi

Kriptocat Haber Editörü
Tecrübeli Yatırımcı Morgan Housel, Piyasayı “Çılgınlık” Olarak Niteledi

İktisat müellifi Morgan Housel, günümüzün piyasasını çılgınlık olarak niteledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Morgan Housel, Socar, Beyond Meat, Kickstarter ve Tagomi’ye (şimdi Coinbase) yatırım yapan Collaborative Fund’ın ortağıdır. Birebir vakitte Wall Street Journal köşe müellifi ve şahsî finans ve yatırımlar konusunda en çok satan muharrirdir.

Uzmanlık Yerine Toplumsal Medya

Housel, devam eden piyasa durumu hakkında emin olduğu yalnızca iki şey olduğunu belirtti. Her şeyden evvel, piyasada olan şey “çılgınca.” İkincisi ise toplumsal medyanın iştirakçi davranışlarını kalıcı olarak değiştirdiği:

“Piyasa hakkında iki şey hakikat olabilir:

1. Çılgınca olduğu.

2. Toplumsal medyanın birçok profesyonel yatırımcının şimdi kabul etmediği biçimlerde yatırımcı davranışını kalıcı olarak değiştirdiği.”

Profesyonel yatırımcılar hala bu değişikliklerin birçoklarını kabullenemiyor. Birtakım yatırım anlatıları geçerli kalsa da, öbürleri yenileri oluşurken değişebiliyor.

Housel, günümüz yatırımları için büyük değer taşıyan şeyin anlatı (“hikaye yönü”) olduğunu vurguluyor:

“Her yatırım, bugünden yarına dair bir öykü ile çarpılan bir sayıdır ve öykü istikameti artık çok daha güçlü.”

Bu nedenle deneyimli yatırımcı, herkesin devam eden coşkuyu piyasanın “asla çökmediğinin” delili olarak yorumlamasına karşı çıkıyor.

Hepimiz Hatalıyız

Dahası, piyasaları bu kadar kırılgan hale getirmekten hepimiz sorumluyuz. “Kalabalık bilgeliği” tarafından oluşturulan toplumsal medya tesiri, daha evvel hiç olmadığı kadar etkileyici:

“Bence tam aykırısı: Çılgın şeylerin olmasını kolaylaştırdık.”

Housel’in teorisi, kripto para alanı için de eksiksiz çalışıyor üzere görünüyor. Daha evvel aktardığımız üzere Elon Musk, Bitcoin (BTC) fiyatını birçok defa aşağıya çekti.

Tesla’nın Techno King’i, Linkin Park’ın hüzünlü bir müziğini #Bitcoin etiketi ile tweet’leyerek, Bitcoin’in kazanımlarının %6’sını (neredeyse 2.500 dolar) sildi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.