TCMB’nin Kripto Para Raporu Ortaya Çıktı

Kriptocat Haber Editörü
TCMB’nin Kripto Para Raporu Ortaya Çıktı

Milliyet’ten Başkan Yılmaz’ın haberine nazaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir kripto para raporu hazırladı. “Kripto Varlıklar” başlıklı raporda kripto paraların asli kıymetinin olmadığı ve bedelinin çok oynak olduğu sözleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na sunulan “Mayıs 2021” tarihli Merkez Bankası raporunda; kripto para üniteleri; “dijital ortamda üretilen ve kullanılan, bilgisayar ağları üzerinde direkt eşler ortasında süreç gören, kıymeti ekseriyetle global olarak kullanıcıları tarafından arz ve talep istikrarı ile belirlenen, merkezi bir otorite yerine kriptografik tekniklerle yönetilen dijital varlıklar” tabirleriyle tanımlandı.

Raporda kripto paraların çıkış noktasından ve Bitcoin’den de bahsedildi. Milliyet’in haberine nazaran elde edilen raporda ayrıyeten “kripto paraların bir asli pahası yoktur ve pahası çok oynaktır” tespiti yapıldı. Raporda, kripto paraların pahasının oynak olması nedeniyle ödeme aracı olarak kullanılamayacağı belirtilerek, şu tabirlere yer verildi:

“Ayrıca, günümüzdeki haliyle, süreçlerden yüksek fiyat alınması ve süreçlerde performans kaynaklı gecikmeler yaşanması üzere nedenlerle daha çok bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.”

Raporun devamında Bitcoin’in bir sahibinin olmadığı söz edilirken, şu kelamlar yer aldı:

“Bitcoin dünyadaki tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından denetim edilir. Geliştiriciler yazılımı geliştirirken, tüm kullanıcılar hangi yazılımı ve sürümü kullandıklarını seçme konusunda özgür oldukları için Bitcoin protokolünde bir değişikliği zorlayamazlar. Birbirleriyle uyumlu kalmak için, tüm kullanıcıların birebir kurallara uygun yazılımı kullanması gerekir. Bitcoin, tüm kullanıcılar ortasında tam bir fikir birliği ile yanlışsız halde çalışabilir. Bu nedenle, tüm kullanıcılar ve geliştiriciler bu fikir birliğini korumak için güçlü bir motivasyona sahiptir.”

Milliyet’in ulaştığı raporda ayrıyeten kripto paraların dezavantajlarından da bahsedildi. Raporda bu bahisle alakalı olarak şu sözlere yer verildi:

“Kripto varlıklarının alım, satım ve saklamasına aracılık eden, hali hazırda global ölçekte toplam sayıları 370’den fazla olan kripto varlık borsalarının öteki sözle sanal varlık hizmet sağlayıcıların düzenlenmemiş olması çeşitli dolandırcılık ve suistimallere yol açmakta.”

Yasal Düzenlemeler

Raporda ayrıyeten, Türkiye’de kripto paralara ait düzenlemelere yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtilerek, şu tabirlere yer verildi:

“Merkez Bankamız da vazife ve sorumluluk alanı kapsamında dağıtık defter teknolojisi de dâhil olmak üzere finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve milletlerarası çalışmalara katkı sağlamaktadır. Kripto varlık alım satım platformları da dahil olmak üzere kripto varlıklara ait hizmetler ve süreçler ile genel konulara ait düzenlemelerin kıymetlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uyumunda ilgili kurumların iştirakiyle devam edilmektedir. Kripto varlıklara ait genel düzenleme bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.