TCMB’nin Bitcoin ve Altcoin Raporu Ortaya Çıktı! İşte Uyarılar…

Kriptocat Haber Editörü
TCMB’nin Bitcoin ve Altcoin Raporu Ortaya Çıktı! İşte Uyarılar…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın TBMM’nin Dijital Mecralar Komisyonu’na Bitcoin ve altcoin’lere yönelik bir rapor sunduğu ortaya çıktı. Raporda kripto para birimleri tanımlandı, çeşitli tespitler yapıldı. Bitcoin’in sahibinin olmadığı konusuna da değinildi. Ayrıca, kriptoların “asli bir değeri olmadığı, değişim aracı olarak kullanılmalarının mümkün olmadığı” belirtildi. TCMB, risk uyarısı yapmayı da ihmal etmedi. İşte, raporda öne çıkanlar…

TCMB’den Bitcoin ve kripto paralara yönelik rapor

Basında yer alan bilgilere göre TBMM’nin dijital alanlara yönelik kurduğu komisyona sunulan Mayıs 2020 tarihli Merkez Bankası raporunda “kripto varlıklar, dijital ortamda üretilen ve kullanılan, bilgisayar ağları üzerinde doğrudan eşler arasında işlem gören, değeri genellikle küresel olarak kullanıcıları tarafından arz ve talep dengesi ile belirlenen, merkezi bir otorite yerine kriptografik tekniklerle yönetilen dijital varlıklar” olarak nitelendirildi. Ayrıca raporda, Bitcoin’in kökenlerinden de bahsedildi ve BTC’nin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan meşhur whitepaper sonrasında yaygınlaştığına değinildi.

TCMB’nin Bitcoin ve Altcoin Raporu Ortaya Çıktı! İşte Uyarılar…

Rapor: “Kripto paraların asli bir değeri yok, değişim aracı olarak kullanılamaz”

Raporda, kripto para yatırımcılarını belki de en çok ilgilendiren nokta kripto paraların değerinin olmadığına yönelik açıklamalardı. Hem “asli bir değeri olmadığı” hem de “değerinin çok oynak” olduğunun belirtilmesinin ardından “yüksek işlem ücretleri ve işlemlerde gecikmeler yaşanması” nedeniyle yatırım aracı olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

Raporda Bitcoin ağının sahibinin olmadığından bahsediliyor ve BTC’nin kullanıcılar tarafından kontrol edildiğine, kendi aralarında tam bir fikir birliği ile çalıştığına işaret ediliyor. Ayrıca, BTC’den sonra çıkarılan altcoin’lerin alana kattığı “anonimlik, akıllı sözleşmeler” gibi özelliklerden bahsedildi.

TCMB’nin Bitcoin ve Altcoin Raporu Ortaya Çıktı! İşte Uyarılar…

TCMB raporu, risklere dikkat çekti

Bitcoin savunucularının en önemli argümanlarından bazıları olan “merkeziyetsizlik” ve “devalüasyona karşı koruma” konularına raporda cevap verildi. Rapor, kripto varlıkların önemli riskler oluşturduğunu ifade etti. Raporda fiyat dalgalanmaları ve geri döndürülmesi mümkün olmayan işlemler nedeniyle zarara uğranılabileceğine dikkat çekildi ve şu ifadeler kullanıldı:

Kripto varlıklarının alım, satım ve saklamasına aracılık eden, hâlihazırda küresel ölçekte toplam sayıları 370’den fazla olan kripto varlık borsalarının diğer ifadeyle sanal varlık hizmet sağlayıcıların düzenlenmemiş olması çeşitli dolandırıcılık ve suiistimallere yol açmakta.

TCMB’nin Bitcoin ve Altcoin Raporu Ortaya Çıktı! İşte Uyarılar…

Bitcoin ve kripto para düzenlemeleri

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ülkemizde kriptolara yasal düzenleme geleceği konusu geçtiğimiz birkaç aydır gündemde. Raporda da bu konuya değinildi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yürütüldüğü belirtildi. Düzenlemeler konusunda şunlar belirtildi:

Merkez Bankamız da görev ve sorumluluk alanı kapsamında dağıtık defter teknolojisi de dâhil olmak üzere finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve uluslararası çalışmalara katkı sağlamaktadır. Kripto varlık alım satım platformları da dahil olmak üzere kripto varlıklara ilişkin hizmetler ve işlemler ile genel hususlara ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla devam edilmektedir. Kripto varlıklara ilişkin genel düzenleme bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.