TBMM’de Bitcoin (BTC) Konuşuldu! İşte Detaylar…

Kriptocat Haber Editörü
TBMM’de Bitcoin (BTC) Konuşuldu! İşte Detaylar…

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında kurulan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, geçen hafta Perşembe günü düzenlenen bir toplantıda sosyal medya mecraları masaya yatırılırken, Bitcoin (BTC)’den de bahsedildi. İşte, toplantının detayları…

CHP Genel Başkan Yardımcısı: Bir de Bitcoin meselesi var…

Çeşitli partilerden yetkililerin yer aldığı komisyonda Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, çeşitli sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilciliklerini açtığından ve bunun sevindirici bir durum olduğundan bahsetti. Bunun dışında ünlü YouTuber’lar bile tartışıldı. Bu sırada AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, “Türkiye’nin dijital görüntüsünü, görünümünü alalım, belki dijital harita gibi bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir.” dedi.

TBMM’de Bitcoin (BTC) Konuşuldu! İşte Detaylar…

Bu sırada CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Bitcoin ve kripto para birimlerinin de gündemde olmasından bahsederek bu alanda düzenleme isteğini dile getirdi. Adıgüzel, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bir de Bitcoin meselesi var, zaten arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Tabii, bizim baştan beri hep söylediğimiz bir tutumumuz var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp doğru bir düzenleme yapılsın.

Türkiye’de kripto para birimi düzenlemeleri

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de 30 Nisan 2021 tarihinden beri kripto para birimleri, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamıyor. TCMB, bu kararın arkasındaki nedenlere bu tür varlıkların düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi tutulmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilmesi gibi birçok madde gösterdi. Ayrıca birçok yetkili, kripto para birimlerinde düzenleme çağrısında bulunuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.