Taze Altın Fiyatı Tahminleri: Kısa Vadede Bu Seviyelere Odaklanın!

Kriptocat Haber Editörü
Taze Altın Fiyatı Tahminleri: Kısa Vadede Bu Seviyelere Odaklanın!
  • Altın fiyatı, Cuma günü dip alımları çekti ve birkaç-aylık zirvelere yakın tırmandı.
  • Beklenenden daha güçlü ABD enflasyonuna piyasa tepkisi kısa ömürlü oldu.
  • ABD tahvil getirilerinin gerilemesi USD’yi baltaladı ve metale bir miktar destek sağladı.

Altın fiyatı son günlerde güçlü yükseldi? İşte nedenleri…

Altın fiyatı, Cuma günü gün içi bir toparlanma yaşadı ve 1.882 dolar bölgesi civarında üç günün en düşük seviyelerinden 25 doların üzerine yükseldi. ABD çekirdek PCE Fiyat Endeksi -FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi- Nisan ayında yıllık bazda %3,1 arttı ve daha yüksek enflasyon anlatısını doğruladı. Bu da FED’in para politikasını er ya da geç sıkılaştırmak zorunda kalabileceği yönündeki spekülasyonları körükledi ve getirisi olmayan sarı metal çevresinde satışlara yol açtı.

Taze Altın Fiyatı Tahminleri: Kısa Vadede Bu Seviyelere Odaklanın!

Bununla birlikte, piyasalar daha kötü bir şeye hazırlandığından, ilk piyasa tepkisi kısa ömürlü oldu. Yatırımcılar, FED’in son fiyat baskılarının geçici olması gerektiğine dair inatçı güvercin görüşüne ikna olmuş görünüyor. Bu, ABD doları için bir rüzgar gibi hareket eden ve dolar cinsinden emtia için iyi bir artış sağlayan ABD Hazine tahvil getirilerindeki yeni bir düşüşten açıkça görülüyordu.

Altın fiyatları bu hafta nasıl bir yol izleyecek? Piyasa uzmanı açıklıyor

Momentum, değerli metali 1.900 dolar seviyesinin üzerine itti ve hisse senedi piyasalarındaki güvenli liman XAU/USD’yi zayıflatma eğiliminde olan risk artışlı ralliden oldukça etkilenmemiş görünüyordu. Bununla birlikte altın fiyatı, haftayı olumlu bir şekilde kapattı ve Pazartesi günkü Asya seansında 1.910 dolar bölgesi civarında, çok ayın zirvelerine yaklaştı, ancak güçlü bir takip alımından yoksun kaldı.

Taze Altın Fiyatı Tahminleri: Kısa Vadede Bu Seviyelere Odaklanın!

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu göz önüne alındığında piyasa uzmanı Haresh Menghani’ye göre, nispeten zayıf likidite, boğaların agresif bahisler koymasını engelleyebilir ve emtia için yukarı yönlü bir sınır oluşturabilir. Analiste göre, yatırımcılar ayrıca kenarda kalmayı tercih edebilir ve yeni bir yön ivmesi için Cuma günü ABD aylık istihdam raporunun yayınlanmasını dört gözle bekleyebilirler. Bu arada Haresh Menghani’ye göre, USD fiyat dinamikleri, ABD tahvil getirileri ve daha geniş piyasa riski hissi, yatırımcıların bazı anlamlı fırsatlar yakalamasına yardımcı olabilir.

İşte altın fiyatı için haftalık görülebilecek seviyeler

Teknik açıdan bakıldığında Haresh Menghani’ye göre, Cuma günü bir miktar dip-alımın ortaya çıkması yükselişli yatırımcıları destekliyor ve ek kazanç beklentilerini de destekliyor. Analiste göre, 1.912-13 dolar bölgesi civarındaki aylık dalgalanma zirvelerinin ötesine bir hareket, olumlu görünümü yeniden teyit edecek ve altın‘ın 1.930 dolar bölgesine yakın bir orta dirence itilmesini sağlayacak. Haresh Menghani’ye göre momentum, 1.960-65 dolar arz bölgesinin yakınındaki bir sonraki büyük engele doğru daha da uzayabilir.

Taze Altın Fiyatı Tahminleri: Kısa Vadede Bu Seviyelere Odaklanın!

Flip tarafında Haresh Menghani’ye göre, 1.900-1.895 dolar alanı, Cuma günkü 1.882 dolar bölgesi civarındaki düşüşler öncesinde hemen aşağı yönlü durumu koruyabilir. Bunu analiste göre, 1.870-68 dolarlık yatay desteğe yakın destek izliyor ve bu, kararlı bir şekilde kırılırsa, bazı uzun soluklu ticaretlere neden olabilir. Haresh Menghani’ye göre, altın fiyatı daha sonra düşüşü 1.852-50 dolarlık destek bölgesine doğru hızlandırabilir. Daha fazla düşüş Haresh Menghani’ye göre, bir satın alma fırsatı olarak görülebilir ve 1.845-44 dolar bölgesi civarındaki çok önemli 200 günlük SMA yakınlarında sınırlı kalabilir. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Altın Fiyatları İçin Haftanın Grafiği Çıktı: Bu Seviyeler Görülebilir!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.