Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

Kriptocat Haber Editörü
Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

Stok-akış modelini Bitcoin’e uygulayan ilk analist olan PlanB, kurumların ucuz Bitcoin biriktirmek için kasıtlı olarak BTC fiyatını aşağı çektiğini söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere PlanB’nin bahsettiği düşüşler, Mayıs ayının sonlarına doğru gerçekleşmişti.

PlanB: Bitcoin fiyatı kasıtlı olarak düşürüldü

Preston Pysh’in Bitcoin Fundamentals adlı programının bir bölümünde PlanB, Bitcoin’in son birkaç aydaki fiyat hareketinin, birisinin piyasayı perde arkasından etkilemeye çalıştığını gösterdiğini söyledi. Analiste göre “Geçen ay ve özellikle bu ay gördüğümüz fiyat hareketi, düşüş hareketi her zaman piyasanın likit olmayan saatlerinde oldu. Yani kasıtlı olarak yıkıcıydı. Bitcoin’i için kâr almak isteyen biri tarafından satılmadı. Piyasada likit olmayan zamanlarda, iyi bir fiyat elde etmek için çok büyük bir miktarla satıldı, bu yüzden yıkıcı bir satıştı.”

Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

Analist, piyasada net bir yıkıcı satış modeli gördüğünü açıkladı ve bunun kurumsal oyuncuların en büyük kripto varlığını biriktirdiğinin göstergesi olduğunu belirtti. PlanB, “Aslında, fiyat grafiklerine bakarsanız, örneğin son birkaç ayın günlük grafiğine bakarsanız, tüm bu yıkıcı satışların (bu arada hepsi garip bir şekilde ayın sonunda gerçekleşti), bir veya iki hafta içinde satın alındığını görürsünüz,” ifadelerini kullandı ve ekledi:

İki hafta içinde V şeklinde bir iyileşme gibiydi. Bu aynı zamanda benim için, insanları korkutarak pozisyonlarından uzaklaştırdıkları kurumsal satın alımların izleri. OTC (tezgâh üstü) masalarıyla birlikte insanların pozisyonlarından çıkmalarını sağlıyorlar. Hatta insanların pozisyonlarını tasfiye ediyorlar ve ardından haftalar içinde düşük seviyelerden satın alıyorlar. Bu hareket, özellikle likit olmayan saatlerde satar ve fiyatı düşürürseniz ve ardından likit saatlerde küçük parçalar halinde satın alırsanız etkili olur. Temelde Ocak ayından beri gördüğüm şey bu, yani son beş aydır. Bu benim gözümde çok ama çok bullish bir durum.

Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

PlanB, Bitcoin’in tarihinden örnekler verdi

Yeni bir tweet’te PlanB, acımasız satışlardan sonra fiyatların hızla toparlandığı dört örneği takipçilerine sundu. Analist, “Her ayın sonunda, likit olmayan saatlerde yüklü miktarlar satmak, ardından her ayın başında likit saatlerde küçük miktarlarda sürekli satın almak. Dört adet V şeklinde geri kazanım. Kurumsal satın alım mı?” ifadelerini kullandı ve aşağıdaki Bitcoin grafiğini paylaştı.

Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.