Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Tahminler

Kriptocat Haber Editörü
Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Tahminler

İklim değişikliğiyle ilgili artan endişelere benzer şekilde, bir Avrupalı ​​yatırım şirketi yatırımcıları merkez bankası para politikası ve hükümet harcamalarının bir dönüm noktasına ulaştığı ve küresel ekonominin enflasyonda yeni bir on yılın zirvesinde olduğu konusunda uyarıyor. Incrementum AG, Perşembe günü 15. yıllık “In Gold We Trust” raporunu yayınladı ve küresel pazarda önümüzdeki on yıl boyunca altın fiyatını yükseltmesi beklenen büyüyen enflasyon tehdidinin altını çizdi. Analistler, şimdi altın fiyatlarında Aralık ayında rekor seviyeler bekliyor.

Analistler: Altın için on yılın sonunda 8.900 ABD doları fiyatı beklenebilir

Fon yöneticileri Ronald-Peter Stoeferle ve Mark J. Valek, son araştırmalarında altın fiyatlarının önümüzdeki on yıl içinde fiyatını 5.000 dolara çıkarabileceği çağrısını yinelediler. Ancak fon yöneticileri, altın fiyatlarının on yıl içinde neredeyse iki katına çıkabileceği riskinin arttığını da eklediler. Analistler, “On yıl daha güçlü enflasyonla boğuşursa, on yılın sonunda 8.900 ABD doları fiyatı beklenebilir. Bu yıl tanık olduğumuz parasal ekonomik iklim değişikliği ile enflasyon riski gözle görülür bir şekilde artıyor” dedi.

Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Tahminler

Bu arada, daha kısa vadede firma, 2021 sonunda altın fiyatlarının yeni rekor seviyelere çıkacağını öngörüyor. Opsiyon piyasası konumlandırmasına göre firma, altın’ın 52 haftanın en yüksek seviyesine çıkma ihtimalinin %45 olduğunu söyledi. Altın’ın Aralık ve 52 haftanın en düşük seviyesine düşme şansı sadece %5. Ülkeler COVID-19 salgınıyla mücadele etmeye devam ederken dünya belirsizlik içinde çalkalansa da Incrementum, bu yıl finansal piyasalar için en önemli faktörün, merkez bankalarının küresel ekonomiyi desteklemek için aşırı gevşek para politikaları sürdürmesi nedeniyle artan enflasyon tehdidi olduğunu söyledi. Incrementum AG konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Parasal iklim değişikliğinin bir yan etkisi, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana piyasaları dolduran ve hem varlık fiyat seviyelerinde hem de tüketici fiyat seviyelerinde gözle görülür bir artışa neden olan neredeyse sınırsız likidite dalgasıdır. Yeni parasal ortamın getirebileceği en dramatik sonuçlardan biri, tüketici fiyat enflasyonunun rönesansıdır. Bizim görüşümüze göre, şu anda bu enflasyonist gelişmenin sadece ilk aşamalarındayız.

Analistler: Piyasalar için yaklaşan tehdit daha da büyüyecek

Enflasyon yükseliyor olsa da yatırım şirketi analistleri, küresel para arz hızı oldukça düşük kaldığı için başka bir ayakkabının düşebileceği konusunda uyardı. Analistler, tüketiciler salgın sırasında biriktirdikleri parayı harcamaya başladıkça, yaklaşan tehdidin daha da büyüyeceğini söyledi. Analistler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu on yılın, enflasyonist bir on yıl olarak tarihe geçme olasılığı önemli ölçüde arttı. Özellikle de zaten kanıtlanmış olan enflasyonist dinamikler dolaşımdaki paranın hızında önemli bir hızlanma olmadan ilerlemiş olduğundan… Önümüzdeki yıllar göz ardı edilmemelidir.

Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Tahminler

Stoeferle ve Valek sadece enflasyon tehdidinin arttığını görmekle kalmıyor, aynı zamanda gelişen teknolojinin ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) kaçınılmaz gelişiminin finansal baskıya yeni bir katman ekleyeceğini belirttiler. Analistler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bizim görüşümüze göre, CBDC’ler koyun kılığına girmiş bir kurt. Görünüşe göre dijital varlıklar etrafındaki heyecan, devlete ait dijital para birimlerini pazarlamak için büyük bir başarı olarak kullanılıyor. Aslında, bunlar daha da derinlemesine uygulanmasını sağlayacak. Negatif faiz oranlarının yanı sıra isimsiz nakde karşı henüz tanık olduğumuz en kapsamlı geri tepmeye izin veriyor.

Analistler: Hiçbir para birimi altın gibi kıt bir varlık tarafından desteklenmedi

Stoeferle ve Valek, merkez bankacılarının yükselen enflasyonist ortamda faiz oranlarını düşük tutmasının yanı sıra, getiri eğrisi kontrollü para politikasında yeni bir evrim görüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere analistler, hükümetlerin artan borçla başa çıkabilmesinin tek yolunun finansal baskı olduğunu açıkladılar. Analistler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Tarih kitaplarına bir göz atmak soruyu yanıtlayabilir. ABD, İkinci Dünya Savaşı’nı GSYİH’nın yaklaşık %120’si oranında borçla bitirirken, Birleşik Krallık’ta bu oran %250’ydi. 1970’lerin başında, borç/GSYİH oranı ABD’de yaklaşık %25’e ve İngiltere’de %50’nin altına düşmüştü. Bu nasıl başarıldı? Cevap: finansal baskı ile yani devlet tahvillerinin getirisini enflasyon oranının önemli ölçüde altında sınırlayarak. Reel faiz oranlarının önümüzdeki on yıl boyunca negatif bölgede kalacağına inanıyoruz. Böyle bir piyasa ortamında, maddi varlıklar, özellikle emtialar, doğru sektördeki seçilmiş hisse senetleri ve tabii ki değerli metaller portföyün sağlam temelini oluşturmalıdır. Bu yıl ABD’nin altın standardından uzaklaşmasının 50. yıldönümünü temsil edecek. O zamandan beri hiçbir para birimi altın gibi kıt bir varlık tarafından desteklenmedi. Merkez bankaları herhangi bir kısıtlama olmaksızın para basabiliyor ve bu ayrıcalıktan giderek daha fazla yararlanıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.