Stellar ve Visa, Kripto Para Benimsenmesini Arttırmak İçin Fintech Firması Tala ile Ortaklık Kurdu

Kriptocat Haber Editörü
Stellar ve Visa, Kripto Para Benimsenmesini Arttırmak İçin Fintech Firması Tala ile Ortaklık Kurdu

Gelişmekte olan pazarlar fintech Tala, Visa, Stellar Foundation ve Circle ile yüksek profilli bir paydaşlık kurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Finansal hizmetler devi Visa, Stellar Development Foundation ve ödeme teknolojisi şirketi Circle, bugün yapılan bir duyuruya nazaran, gelişen pazarlarda kripto para ünitesi benimsenmesini artırmak için Kaliforniya merkezli fintech firması Tala ile iştirak kurdu.

Tala CEO’su Shivani Siroya, kripto para ünitelerinin güçlü finansal iştirak problemini çözme potansiyeline sahip olduğunu sav ediyor:

“Visa, Circle ve Stellar Development Foundation’ın vizyonumuzu paylaşmasından ve yalnızca Tala’nın 6 milyon küresel müşterisi için değil, bundan yararlanabilecek milyarlarca kişi için bir tahlil üzerinde çalışmak istemesinden dolayı daha fazla heyecanlanamazdık.”

Yeni paydaşlık ile Tala müşterileri, hudut ötesi ödemeler yapmak ve öbür kripto para ünitelerini satın almak için USD Coin (USDC) stablecoin‘i kullanabilecek. Visa ayrıyeten USDC’nin on milyonlarca desteklenen üye işyerinde harcanmasına müsaade verecek kartlar da çıkaracak.

Bankasızlar İçin Küçük Krediler

Dünya Bankası tarafından sağlanan datalara nazaran, dünya çapında 1,7 milyardan fazla yetişkin hala banka hesabına sahip değil.

Tala, Tanzanya, Meksika, Kenya ve Hindistan üzere ülkelerde banka hesabına erişimi olmayan bireylere küçük teminatsız krediler sunmak için 2014 yılında başlatıldı. Bu yıllar boyunca, dört milyondan fazla müşteriye borç verdi.

Tala, kredi geçmişi yerine, makine tahsili algoritmalarının yardımıyla risk seviyesini belirlemek için taşınabilir kullanım bilgilerine (SMS makbuzları, arama uzunluğu vb.) güvenir. Bir krediyi onaylamak çoklukla yalnızca bir dakika sürer.

2019’da Tala’nın bedeli, iştirakçileri ortasında PayPal’ın bulunduğu 110 milyon dolarlık bir finansman cinsini tamamladıktan sonra 750 milyon dolara yükseldi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.