Stellar ve Visa, Kripto Odaklı Fintech Girişimi ile Güçlerini Birleştirdi!

Kriptocat Haber Editörü
Stellar ve Visa, Kripto Odaklı Fintech Girişimi ile Güçlerini Birleştirdi!

Finansal hizmetler devi Visa, Stellar Development Foundation ve ödeme teknolojisi şirketi Circle, 5 Mayıs’ta yapılan bir duyuruya göre, gelişen pazarlarda kripto para biriminin benimsenmesini artırmak için Kaliforniya merkezli fintech firması Tala ile ortaklık kurdu.

Stellar ve Visa, gelişmekte olan ülkelerde kripto benimsenmesini artırmayı hedefliyor

Tala CEO’su Shivani Siroya, kripto para birimlerinin zorlu finansal katılım sorununu çözme potansiyeline sahip olduğunu iddia ediyor:

Visa, Circle ve Stellar Development Foundation’ın vizyonumuzu paylaşmasından ve sadece Tala’nın 6 milyon global müşterisi için değil, bundan yararlanabilecek milyarlarca kişi için bir çözüm üzerinde çalışmak istemesinden daha fazla heyecan duyamazdık.

Yeni ortaklık ile Tala müşterileri, sınır ötesi ödemeler yapmak ve diğer kripto para birimlerini satın almak için USD Coin (USDC) stablecoin’i kullanabilecek.

Visa ayrıca USDC’nin on milyonlarca desteklenen üye işyerinde harcanmasına izin verecek kartlar da çıkaracak.

Bankaya erişimi olmayanlar için küçük krediler

Dünya Bankası tarafından sağlanan verilere göre dünya çapında 1.7 milyardan fazla yetişkin hala bankaya erişim sağlayamıyor. Tala; Tanzanya, Meksika, Kenya ve Hindistan gibi üleklerde banka hesabına erişimi olmayan kişilere küçük teminatsız krediler sunmak için 2014 yılında kuruldu. Bu yıllar boyunca dört milyondan fazla müşteriye kredi sağladı.

Tala, kredi geçmişi yerine, makine öğrenimi algoritmalarının yardımıyla risk düzeyini belirlemek için mobil kullanım verilerine (SMS’ler, arama uzunluğu,…) güvenir. Bir krediyi onaylamak, genellikle sadece bir dakika sürer.

2019’da Tala’nın değeri, katılımcıları arasında PayPal’ın da bulunduğu 110 milyon dolarlık bir finansman turuyla 750 milyon dolara yükseldi.

Ortaklık, gelişmekte olan ekonomilerdeki tüketicilere daha geniş bir finansal hizmetler kapsamı sağlamak için kısa süre önce ürün paketini genişletmeye başlayan Tala için ilk büyük kripto girişimini işaretliyor. Salgın sırasında şirket, temel hizmetlerle küçük işletmelere %0 faiz, 6 aylık kredi sağlamak için Tala Yeniden Yapılandırma Fonu’nu başlattı. Ek olarak, Tala, COVID-19 sağlık sigortasını Kenya’daki tüm müşterilerine sübvansiyonlu bir oranda sağladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.