SPK: Kripto Varlıklar ve Platformları Kurulumuz Yetki Alanına Girmemektedir

Kriptocat Haber Editörü
SPK: Kripto Varlıklar ve Platformları Kurulumuz Yetki Alanına Girmemektedir

Milliyet’te yer alan habere nazaran Sermaye Piyasası Konseyi (SPK), Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdiği yazı ile kripto para platformları üzerinde kontrol yetkisinin bulunmadığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Edinilen bilgilere nazaran Thodex olayıyla birlikte TBMM’ye insanlardan çok sayıda şikayet dilekçesi geldi. Bunun üzerine TBMM, bu şikayetleri SPK’ya iletti. SPK ise meclise gönderdiği yazıyla, bu mevzuda kontrol yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Yağmur Üzere Şikayet Yağdı

Habere nazaran TBMM Dilekçe Komisyonu’na, Thodex olayından sonra kayıp yaşayan vatandaşlardan yağmur üzere şikayet yağdı. Komite bu müracaatları SPK’ya iletti. SPK ise Meclis’e bir yazı gönderdi ve şu sözleri kullandı:

“Sermaye piyasası aracı tarifine dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar şuramız yetki alanına girmemektedir. Bu kapsamda, rastgele bir resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için teminat verilmeyen kripto varlıklar heyetimiz misyon alanını ilgilendiren mevzuatta yer verilmiş bir sermaye piyasası aracı olmadığından ve bu varlıkların el değiştirdiği şirketler konseyimiz yetki alanına girmediğinden, mevcut düzenlemelere nazaran bahsi geçen şirketler ve bunların müşterileri ile imzaladıkları kontratlar konusunda heyetimizce bir inceleme yapılması imkanı bulunmamaktadır.”

SPK ayrıyeten kripto varlıkların Türkiye’de yasal bir desteğinin bulunmadığı vurguladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.