Şoke Eden Olay: 56 Bitcoin’in Tamamını 112 Dolara Sattı!

Kriptocat Haber Editörü
Şoke Eden Olay: 56 Bitcoin’in Tamamını 112 Dolara Sattı!

Yoksulluktan milyonerliğe giden yolda yaşanan hikayeler, Bitcoin ve kripto para birimi topluluğuna çok aşina görünüyor. Ancak, bugünün hikayesi kesinlikle sizi şaşırtacak. Washington Post’ta çalışan bir gazeteci, gazeteyi 2013’ün başlarında Bitcoin satmanın pişmanlıklarından sorumlu tuttu.

Gazeteci Washington Post’u 2013’te 112 Dolar fiyatla 56 Bitcoin sattırmakla suçluyor

Pek çok insan, 2009’a geri dönebilselerdi, çok fazla Bitcoin alacaklarını ve ölmek için bekleyeceklerini söylüyor. Ancak, gerçekten BTC’ye sahipseniz, onu on yıldan fazla tutacak sabrınız ve inancınız olacak mı peki? Serbest çalışan bir gazeteci olan Timothy Lee, kısa süre önce, 2013’ün başlarında, Washington Post’taki işini sürdürmek için 112 Dolara 56 BTC satma deneyimini anlatıyor. Şubat 2012’de, Bitcoin hala nispeten yeni bir kavramken Lee, ortalama 6,50 dolar civarında bir fiyatla 700 dolara toplam 108 BTC satın aldı. O zamanlar kripto para borsaları olmadığı için Bitcoin satın almak ve onları güvende tutmak Lee için büyük bir zorluktu.Nisan 2013’te BTC fiyatı 200 doların üzerine çıktı ve düştü. Bu süre zarfında Lee, portföyündeki 53 Bitcoin’i 4.700 dolara sattığını söylüyor.

Lee, Bitcoin’in çöküşten kurtulacağı inancıyla kalan 56 BTC’yi tutmaya karar verdi. Ancak Mayıs ayında acı bir haber aldı. Washington Post tarafından Bitcoin hakkında yazması için bir iş teklif edildi. Washington Post’a katılmadan önce Lee, Forbes ve okuyucularına haber vermesi koşuluyla BTC’sini elinde tutmasına izin veren diğer birkaç haber kuruluşuyla çalıştı. Ancak Washington Post kendisine Bitcoin tutması için izin vermedi. Bu medya kuruluşu, çıkar çatışmalarından kaçınmak için BTC varlıklarını tasfiye etmesini kesinlikle talep etti. Sonuç olarak Lee, kalan 56 BTC’yi 112 dolara sattı. Lee, BTC’nin tamamını bugüne kadar elinde tutamayacağını kabul ediyor.

Şoke Eden Olay: 56 Bitcoin’in Tamamını 112 Dolara Sattı!

Yeniden BTC satın alacak mı?

CoinMarketCap’e göre, 37.000 doların üzerindeki mevcut fiyatlarla, bu 56 BTC bugün 2 milyon doların üzerinde bir değere karşılık geliyor. Sonuç olarak Lee, çalışma etiğiyle çeliştiği için BTC satın alma niyetinde olmadığını yineledi. Aynı zamanda Bitcoin’in artık tarihte olduğu kadar önemli olmadığını düşünüyor.

Lee, elindeki Bitcoin’i elinde tutmayı başaramamış olsa da, başka bir erken Bitcoin yatırımcısı 9 yıl önce 1.894 Dolar karşılığında aldığı ve o günden beri atıl durumda olan BTC’leri ile yeni bir güne 11 milyon dolardan fazla bir bakiyeyle uyandı. Bitcoin’in son on yıldaki inanılmaz başarı öyküsü, daha sonra Bitcoin’lerini erken bir dönemde satan yatırımcılar için pişmanlık duygusuna dönüşebiliyor. Kuşkusuz Bitcoin’in elde tutulması zor yatırım kararlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de belirttiğimiz üzere bazen duygularımızı soğuk cüzdana taşımak ilerleyen vadede son derece işe yarayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.