“Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi

Kriptocat Haber Editörü
“Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi

CNBC’de yer alan bilgilere göre kripto para borsası Luna tarafından düzenlenen ve metro istasyonlarında, şehrin içinde gezen otobüslerde görülen “Eğer yeraltında Bitcoin görüyorsanız, satın alma zamanı” yazan posterler yasaklandı. Gerekçe olarak ise, “sorumsuz” ve “yanıltıcı” oldukları gösterildi.

Londra’da Bitcoin reklamları kaldırıldı

Reklam Standartları Otoritesi (ASA), yakın bir zamanda Barry Silbert’ın sahibi olduğu Digital Currency Group tarafından satın alınan Luno borsasının metrolarda ve çift katlı otobüslerde yasaklanması konusunda ısrar etti. Yetkililer, şu anki halleriyle reklamların “sorumsuz” ve “yanıltıcı” olduklarını, çünkü kripto para birimlerinin sebep olabileceği riskler hakkında hiçbir şey belirtilmediğini söylediler.

“Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi

Yetkili, Luno’ya, gelecekte hazırlayacağı reklamlarda Bitcoin’in hem değişken olduğunu hem de ani yükseliş düşüşlerini açıkça vurgulaması gerektiğini belirtti.

İnsanlar, BTC reklamlarından şikayetçi

ASA, posterin Bitcoin yatırımına yönelik riskleri açıklamadığını düşünen dört kişiden Luno reklamına dair şikayet geldiğini bildirdi. Şikayetçilerden biri, reklamın kullanıcıların kripto konuusndaki deneyim ve bilgi eksikliğinden faydalandığına dikkat çekiyordu.

“Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi

Düzenleyici, gözlemcilere, Bitcoin’e yatırım yapmanın karmaşık bir konu olabileceğini ve BTC’nin çok değişken olduğunu, “yatırımcıları kayıplara maruz bırakabileceğini” hatırlattı. Luno, gelecekteki posterlerinin olası riskler konusunda uygun bir uyarı içereceği ve bir daha mevcut haliyle sunulmayacağı konusunda söz verdi.

İngiltere’den kripto paralara karşı sert tutum

İngiltere, kripto para ticaretine karşı oldukça sert bir duruş sergiliyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere geçen ay, İngiltere bankaları, kripto ile ilgili tüm operasyonları durdurma niyetlerini açıklamışlardı. NatWest’in risk komitesi başkanı ve yönetim kurulu üyesi Morten Friis, kurumun bu kararını kripto ekosistemine karşı “temkinli bir yaklaşım” olarak sınıflandırdı. Ayrıca bu tutumun başlıca nedenleri olarak dijital varlıklarla ilişkili “yüksek riskleri” gösterdi ve net düzenlemelerin olmayışının altını çizdi.

Bu ayın başlarında, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey dijital varlıklara yatırım yapan kişilerin tüm paralarını kaybetme riski olduğu konusunda uyardı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.