Sıcak Gelişme: Çin Kripto Borsaları Bazı İşlemleri Askıya Alıyor!

Kriptocat Haber Editörü
Sıcak Gelişme: Çin Kripto Borsaları Bazı İşlemleri Askıya Alıyor!
  • Çin kripto para yasakları artıyor. Yerel borsalar, Çin vatandaşlarının kripto piyasasında herhangi bir yeni sözleşme pozisyonu açmasını yasakladı.
  • Birçok Çinli yatırımcı, düzenleyici kısıtlamaları atlamak için OTC masalarına veya eşler arası ticaret platformlarına akın ediyor.

Çin kripto para baskısı artıyor! Yerel borsalardan yasaklar geldi

Çin’in kripto madencileri ve yatırımcıları üzerindeki son baskısı, yerel kripto firmalarını operasyonlarını kısmen geri çekmeye zorladı. Çin kripto para piyasasında yaşanan son gelişmeleri Çinli gazeteci Wu Blockchain bildirdi. Wu Blockchain‘e göre, BitMart tüm kullanıcıları için sözleşmeli ticaret hizmetlerini askıya alma kararını açıkladı. Önceki tüm işlemler kapatılabilir, ancak yeni bir işlem açılamaz. Bu nedenle, varlıkları sözleşme cüzdanlarına aktaramayacakları için yeni kullanıcıların sözleşme hizmetlerinden yararlanması mümkün değil.

Sıcak Gelişme: Çin Kripto Borsaları Bazı İşlemleri Askıya Alıyor!

Çin’deki baskının ardından, Çin’deki devlet destekli medya, yüksek kaldıraçlı vadeli işlem ticaretini ciddi şekilde eleştirdi. En büyük dört küresel vadeli işlem borsası, Huobi, Bybit, OKEx ve Binance başta olmak üzere Çin dışında faaliyet gösteriyor. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Huobi Çin’in politikasından en çok etkilenen borsa oldu ve yeni kullanıcıların vadeli işlem özelliğini seçmesini tamamen yasakladı.

OKEx direktörü: Çinli kullanıcıların kripto paralara sahip olması yasaklamadı

27 Mayıs Perşembe günü yayınlanan bir blog yazısında OKEx, son baskıların yalnızca zorlu politikalar getirmeyi amaçladığını belirtti. Bununla birlikte, Çinli ulusal kullanıcılar kripto para birimlerini tutmaya ve kullanmaya devam edebilir. OKEx direktörü Lennix Lai, Çinli kullanıcıların kripto paralara sahip olmasının yasaklamadığını söyledi. Kripto borsası konuya yönelik şunları ekledi:

Çin, borsalar ve madencilik operasyonları konusunda daha katı olacak, ancak insanlar, Çin vatandaşları da dahil olmak üzere genel olarak kripto para birimlerini kullanabilir ve tutabilir. Ek olarak OKEx gibi borsalar, yalnızca Çin vatandaşlarına sunulan bazı hizmet ve ürünleri azalttı. Bu bildirimden kaynaklanan herhangi bir değişiklik Çinli olmayan vatandaşları etkilemeyecek ve yalnızca Çin’de ikamet eden ve Çin para birimi renminbi kullanan kullanıcıları etkileyecek.

Sıcak Gelişme: Çin Kripto Borsaları Bazı İşlemleri Askıya Alıyor!

Çin kripto para yatırımcıları OTC masalarına akın ediyor

Son Bloomberg haberine göre, çok sayıda Çinli yatırımcı tezgah üstü (OTC) platformlara akın etti. Konuya yönelik şunlar not ediliyor:

Çin, son altı ayda Bitcoin ve diğer tokenlerdeki çılgınca artıştan sonra, Komünist Parti’nin sahtekarlık, kara para aklama ve bireysel yatırımcılar tarafından ticaret kayıpları potansiyeli hakkındaki endişelerini artırdıktan sonra piyasaya yönelik baskılarını artırdı. Yine de yerel OTC platformları ve eşler arası ağlardaki işlemlerin izlenmesinin zor doğası, yetkililerin toptan yasağı uygulamasının son derece zor olacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle Bloomberg, son baskının Çin kripto para satın alma gücündeki herhangi bir düşüş açısından daha az etki oluşturacağını belirtiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.