Sıcak Gelişme: Çin, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti ve Uyardı!

Kriptocat Haber Editörü
Sıcak Gelişme: Çin, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti ve Uyardı!

Çin’in ünlü gazetecisi Wu Blockchain’e göre CCTV, popüler altcoin Uniswap (UNI)’a dikkat etmeye başladı. Ayrıca Çin’in en büyük resmi TV istasyonu olan CCTV-13, Uniswap’ta DeFi dolandırıcılığına dikkat çekiyor ve güvenlik şirketinden Uniswap’ta dolandırıcıların nasıl para basacağını göstermesini istiyor.

Çin devleti tarafından işletilen TV ağı, popüler altcoin Uniswap’ta DeFi dolandırıcılığına dikkat çekiyor!

Kullanıcıların bir sitenin “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı” tarafından engellenip engellenmediğini kontrol etmelerini sağlayan bir web sitesi olan China Firewall Test’e göre, Uniswap ve tüm alt alan adlarına ülke içinden erişilemiyor gibi görünüyor. Dolayısıyla CCTV-13 muhabirlerinin ve uzmanlarının neden Uniswap’ı örnek olarak kullanmaya karar verdikleri tam olarak açık değil.

Sıcak Gelişme: Çin, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti ve Uyardı!

CCTV-13, devlet kontrolündeki Çin Merkez Televizyonu (CCTV) ağı altındaki bir televizyon kanalıdır. CCTV-13bugün, kötü adamların nasıl kolayca dolandırıcılık tokenleri oluşturabileceklerini ve bunları Uniswap gibi merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarında nasıl satabileceklerini vurgulayan yeni bir rapor yayınladılar. Bunu takiben CCTV-13, DeFi ekosisteminde, diğer altcoin projelerini taklit edenler de dahil olmak üzere, herkesin kendi tokenini oluşturabileceğini açıklıyor. Örneğin; muhabir geçen Kasım ayında ortaya çıkan sahte bir token olan TRTC’ye dikkat çekti.

Çin UNI’de işlemlerin nasıl düzenlendiğini gösterdi: Rug Pulls!

TRTC ticareti başladıktan kısa bir süre sonra, kullanıcılar tokenlerini satın aldıktan sonra gerçekten satamayacaklarını keşfettiler. Bunun nedeni, TRTC akıllı sözleşmesinin yalnızca mucidinin token satışına izin verebileceğini şart koşmasıdır. Sonunda TRTC geliştiricileri, yatırımcıları yaklaşık 59 ETH (mevcut fiyatlarla yaklaşık 165.000 dolar) dolandırdı.

Sıcak Gelişme: Çin, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti ve Uyardı!

Rug Pulls” olarak bilinen bu tür dolandırıcılıklar, genellikle, merkezi olmayan likidite havuzlarını boşalttıktan sonra yatırımcıların fonlarıyla kaçan sahte token geliştiricileriyle sonuçlanır. Örnek olarak; Blockchain güvenlik firması SlowMist’ten bir mühendis, Uniswap’ta işlemlerin nasıl düzenlendiğini gösterdi. CCTV-13 şu sonuca vardı:

Şu anda, Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerinin denetimi sürekli artıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.