Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 Çakıldı

Kriptocat Haber Editörü
Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 Çakıldı
  • Son çıkan haberlere göre, bir altcoin projesi hacklendi ve bilgisayar korsanları BOG token sözleşmesindeki bir hatayı kullanarak 3,6 milyon dolar kar elde ettiler.
  • BOG token fiyatı ise hack saldırısı nedeniyle gün içi en düşük 0,29 dolara seviyesine kadar düştü. Fiyat inanılmaz bir çöküş yaşadı.

Binance Smart Chain tabanlı bu altcoin hacklendi! Fiyat yüzde 98 çakıldı

Binance Smart Chain (BSC) platformu üzerinden çalışan bir DeFi protokolü, flash kredi saldırılarına karşı daha savunmasız hale geliyor. Kısa süre önce BSC, Defi protokolü Bogged Finance (BOG) odaklı ikinci bir saldırıya uğradı. Bu haftanın başlarında, benzer bir olay BSC merkezli Pancake Bunny (BUNNY) için de bildirildi. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, bu projede hack saldırısına maruz kaldı.

Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 ÇakıldıKaynak: CoinMarketCap

Altcoin projesi Bogged Finance (BOG)’ın fiyatı saldırı nedeniyle %98 düştü. Kripto para 8,6 dolardan gün içi en düşük 0,29 dolar seviyesine kadar kaydı. Bununla birlikte, altcoin projesi BOG’un fiyatı düşük seviyeden toparlandı ve şu anda 4,5 milyon dolarlık piyasa değeri ile 1,8 dolardan işlem görüyor.

Hackerlar saldırı ile 3,6 milyon dolarlık büyük bir kâr elde etti

Blockchain güvenliği ve veri analizi firması PeckShield, saldırıyı bugün erken saatlerde bildirdi. Kök neden analizlerine göre, Bogged Finance Defi protokolü, BOG dengesini şişirirken saldırganlar tarafından istismar edildi. Saldırganlar daha sonra BOG tokenlerini tasfiye ederken 3,6 milyon dolarlık büyük bir kâr elde ettiler. PeckShield’in analizinde şu önemli ifadeler yer alıyor:

Olay, saldırganın kendi kendine transfer yoluyla dengeyi artırmasına izin veren bir hatadan kaynaklanıyordu. Flashloan saldırısı gibi görünse de flashswap destekli bir saldırıdır.

Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 Çakıldı

Hacker’ların Bogged Finance (BOG) projesinde istismar ettiği hata neydi?

PeckShield tarafından bildirildiği üzere olay, BOG tokeb sözleşmesindeki bir hatanın kullanılmasıyla gerçekleşti. Gerçekte sözleşme, aktarılan miktarın %5’i oranında ücretlendirilerek deflasyonist olacak şekilde tasarlandı. Bu %5’in %1’i yakılır ve kalan %4’ü stake etme ücreti olarak alınır. Aynı zamanda, token sözleşmesi uygulaması, transfer edilen miktarın yalnızca %1’ini tahsil eder ancak yine de stake karı olarak %4’ü şişirir. PeckShield’in analizinde şu önemli ifadeler yer alıyor:

Sonuç olarak saldırgan, stake miktarını önemli ölçüde artırmak için flashloanlardan yararlanabilir ve şişirilmiş stake karını talep etmek için tekrar tekrar kendi kendine transfer gerçekleştirebilir. Bundan sonra, saldırgan şişirilmiş BOG’u hemen 3,6 milyon dolar WBNB’ye satar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.