Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Milyonluk Zararla Çakıldı

Kriptocat Haber Editörü
Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Milyonluk Zararla Çakıldı

30 Mayıs’ta Binance Smart Chain (BSC) tabanlı başka bir altcoin projesi Belt Finance hacklendi. Yöntem garip değil, yani flash kredi aracından yararlanmak… Bu seferki saldırıda toplam zararın sadece 8 işlemde BUSD cinsinden 6,2 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Binance Smart Chain tabanlı altcoin projesi Belt Finance hacklendi! Zarar 6,2 milyon dolar

Binance Smart Chain üzerine inşa edilen altcoin projeleri, son zamanlarda saldırganlar tarafından defalarca hedef alındı. Pancake Bunny’den sonra BurgerSwap ve Venus’de hack saldırısına uğradı. Ve bu sefer, BSC’ye yapılan flaş kredi saldırısı Belt Finance’da gerçekleşti. Belt Finance, sabit paralar ve Binance Smart Chain üzerindeki eşdeğer varlıklar için AMM – Otomatik Piyasa Yapıcılığı (otomatik piyasa) özelliği sağlayan bir platformdur. 

Belt Finance’in Pancake Swap’taki en büyük IFO projelerinden biri olduğu ve son derece hızlı bir gelişme gösterdiği biliniyor. Şu an itibariyle, sadece 48 saat içinde 700 milyon dolarlık TVL seviyesine ulaştı. Bildirildiğine göre, Belt Finance’ten yaklaşık 6,2 milyon dolar çalmak için gerçekleştirilen 8 işlem vardı: Buna göre Belt Finance ekibi de oldukça hızlı davranarak Twitter’daki tüm kullanıcılara şu şekilde bir duyuruda bulundu:

4Belt havuzumuzun kısmi fonları etkilendi. (Doğru miktar yakında açıklanacak). Şimdi güvenlik sözleşmemizi analiz ediyor ve düzeltiyoruz. Tazminat planı ve zarar raporu yakında yayınlanacak. BSC kasalarının geri çekilmesi, sözleşme yükseltmesi tamamlanana kadar duraklatılacak.

Altcoin fiyatı hack saldırısı ile sert düştü!

Altcoin fiyatı hack saldırısı ile sert düştü. Kripto para 40 dolar seviyelerinden 27 dolar seviyelerine kadar sarktı. Şu anda ise BELT fiyatı yaklaşık %20 düşüşle 35 dolar civarında işlem görüyor. BelBUSD fiyatının tüm kasaların toplam bakiyesine bağlı olduğu biliniyor. Dahası, bilgisayar korsanlarının sürekli olarak BUSD yatırması, USDT’ye takas etmesi, ardından BUSD’yi çekmesi, USDT’ye geçmesi ve ardından bu döngüye devam etmesi, varlıkların sayısı değişmediği için kâr getirmeyecek.

Igamberdiev’e göre, çalınan BUSD’nin tamamı 1inch v3 aracılığıyla 2680 anyETH’ye (6 milyon dolar) dönüştürüldü ve bir kısmı Ethereum’a çekildi. Ayrıca 1.463 ETH hala çapraz zincir köprüsünden uzaklaşma sürecini tamamlama aşamasında. Şu anda BSC tarafı da konuya yönelik açıklamada bulundu. Bilgisayar korsanlarının Binance Smart Chain’i hedeflediğini ve herkesi tüm dApp’ler için hızlı hareket etmeye çağırdığını iddia ediyorlar. Ekip konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Birincisi, genel bir kontrol yapmak için tanıdık denetim firmalarıyla çalışmak. Ardından, herhangi bir anormalliği proaktif olarak izlemek için gerekli risk kontrol önlemlerini hızla uygulayın ve anormallikler meydana gelirse süreci durdurun. Ayrıca, projelerin gerçekten gerçekleşmesi durumunda en kötü durum senaryosu için bir yedekleme planına sahip olmaları da önerilir.

Binance Smart Chain’deki birçok proje hackleniyor! Neler oluyor?

DeFi’nin popülaritesi artıyor ve piyasa vurgunculuk saldırılarının hedefi haline geldi. Bu sefer sadece Belt Finance değil, Binance Smart Chain’deki birçok altcoin projesi de daha önce hacklendi.  Tipik olarak, geçen haftaki PancakeBunny saldırısı, 200 milyon dolardan fazla fon platformdan çekildi. 

Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Milyonluk Zararla Çakıldı

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, BurgerSwap olayının yanı sıra JulSwap projesi de bir başka hack kurbanı. Proje, temmuz fiyatındaki keskin düşüşün nedenini bir ani kredi saldırısı olarak doğruladı. Hafta sonu boyunca, Bogged Finance adlı başka bir Binance Smart Chain projesi de toplam 3 milyon dolarlık bir kayıpla saldırıya uğradı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.