SEC, XRP Sahiplerini Kuruma Karşı “Haçlı Seferi” Başlatmakla Suçluyor

Kriptocat Haber Editörü
SEC, XRP Sahiplerini Kuruma Karşı “Haçlı Seferi” Başlatmakla Suçluyor

SEC, XRP sahiplerini devlet kurumuna karşı bir “haçlı seferi” başlatmakla suçluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), XRP sahiplerinin kendilerini Ripple davasına eklemeye çalışmalarını engellemek istiyor. SEC, ayrıyeten şimdi ikincil piyasa XRP yatırımcılarını suçlamadıklarını da lisana getirdi. SEC, müdahale talebine muhalefetinde, talepte bulunanların kendilerini kendilerine karşı bir yaptırım davası açmaya zorladığını belirtiyor ki bu, teşkilatın takdirine bağlı bir karar:

“Talepte bulunanlar temel olarak SEC’i ikincil piyasa XRP yatırımcılarına karşı bir yaptırım aksiyonu başlatmaya zorlamaya çalışıyor.”

Düzenleyici, bu tıp özel argümanların yatırımcıların bir mandamus* buyruğu için sundukları dilekçeleri reddetmek için sunulan bir argüman olan hükümran dokunulmazlık tarafından engellendiğini ekliyor. Dahası SEC, davaya taraf olmadıkları için müracaatta bulunanların XRP ticaretini askıya alan yahut token’ı kaldıran borsalardan rastgele bir rahatlama elde edemeyeceğini sav ediyor.

Herşey Birebir

SEC, talepte bulunanların aslında masaya yeni argüman getirmediğini tez ediyor. Bunun yerine, daha evvel Ripple tarafından kullanılmış olanları kopyalıyorlar.

Yatırımcılar, XRP’nin yasal statüsüne, tez edilen kullanımlarına ve mevcut taraflarca “güçlü bir şekilde” dava edilen öbür hususlara odaklanan tekrar yazılmış tabirlerin bir listesini sunar.

Öte yandan SEC, XRP sahiplerinin tez edilen yolsuzluğunu ifşa etmek için hükümet kurumuna karşı bir “haçlı seferi” başlatmaya çalıştıklarını belirtiyor. Ayrıyeten, gayrete öncülük eden avukat John Deaton’ın Twitter nüfuzunu artırmaya çalıştığı manasına da geliyor:

“28 Şubat ve 14 Mart 2021 ortasında, Deaton -çabaları nedeniyle Twitter’da giderek daha tanınan hale geldiğine dikkat çekerek – mandamus arama stratejisinden, SEC’e karşı potansiyel bir aksiyon için iştirakçileri toplamaya kadar bir temel oluşturdu.”

Ripple, XRP Sahiplerinin Müdahale Etmesini İstiyor

SEC, XRP sahiplerinin çıkarlarının Ripple tarafından esasen “yeterince temsil edildiğinde” ısrarcı. Bununla birlikte, dağıtılmış defter teknolojisi sağlayıcısı, kendi karşılığında, XRP’nin düzenleyici statüsünde “güçlü ve farklı” çıkarlara sahip oldukları için, yatırımcıların olaya müdahale etmesine müsaade verilmesi gerektiğini yazıyor.

*Mandamus: Mandamus; davalının (kamu vazifelisi yahut kamu kurumu) kendisine hukuken yüklenen bir kamu hukuku vazifesini yerine getirmediğinde bu yetkiyi icraya zorlamak için verilen bir buyruk tipidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.