SEC: Ripple’ın Savunması Yasal Olarak Yetersiz

Kriptocat Haber Editörü
SEC: Ripple’ın Savunması Yasal Olarak Yetersiz

Yeni bir gelişmede, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), devam eden Ripple davasındaki en son yasal iddialarına yanıt verdi.

Ripple avukatlarının “adil bildirim” savunması düşebilir

Geçen yıl, federal kurum Ripple aleyhine, SEC’in kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği XRP ile 1.3 milyar dolar sattığı iddiasıyla dava açtı.

Ripple’ın hukuk ekibi, şirketin yöneticileri Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’un XRP satarken ABD menkul kıymetler yasasını ihlal ettiklerinin farkında olmadıklarını iddia etti. Aslında, SEC’in harekete geçmeden önce önceden bir bildirim göndermesi gerektiğini iddia ediyorlar.

Ripple’ın avukatları tarafından öne sürülen “adil bildirim” savunması, SEC’in davayı açmadan önce Ripple’ı yasayı ihlal etme konusunda uyarmadığını savunuyor.

SEC, o zamandan beri yasal bir belge ile yanıt verdi ve mahkemenin Ripple’ın adil bildirim savunmasını “yasal olarak yetersiz” olduğu için reddetmesi gerektiğini belirtti.

SEC, “Bu savunma SEC’in bu icra davasını açmadan önce yapmadıklarına odaklandı. Yasal olarak yetersiz,” dedi.

Kurum, görevinin yetkisini kullanmadan önce rehberlik yapmak değil, olası ihlalleri araştırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

SEC, “Ripple savunmasının sonuçları (menkul kıymetler yasalarının ihlallerini kovuşturmak için SEC’in, eylemini yapmadan önce belirli davranışların hukuka aykırılığına dair özel bildirimde bulunması gerektiği) yasal rejimi tersine çeviriyor,” diye yazdı.

Ayrıca kurum, iki ABD mahkemesinin, adil bildirim argümanını zaten reddettiğini söyledi.

Belgeye göre Ripple’ın kurucuları, XRP’nin satışıyla ilgili riskler ve bunun federal menkul kıymet yasalarını nasıl ihlal edebileceği konusunda saygın bir hukuk firmasından da tavsiye aldı. SEC, Ripple yöneticilerinin XRP satmanın risklerini bildiğini iddia etti. Kurum, “Ripple bunu anladı ancak bu davanın açılması riskini üstlenmeye karar verdi.” diye yazdı.

SEC ayrıca, 2017 yılında kurumun, dijital varlıkların satışı yoluyla sermaye artırmanın federal menkul kıymetler yasası kapsamında katı bir değerlendirmeye tabi olduğuna dair bir raporda zaten uyarıda bulunduğunu savundu. Ripple’a karşı eyleminden önce, Telegram ve Kik gibi birden fazla firmaya açtıkları dava ile zaten bunun sinyalini verdiklerini düşündüler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.