SEC Bitcoin (BTC) Konusunda Uyardı: Masamızda!

Kriptocat Haber Editörü
SEC Bitcoin (BTC) Konusunda Uyardı: Masamızda!

11 Mayıs Salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin vadeli işlemleri ile ilgili yatırım fonları için bir uyarı yayınladı ve yatırımcıların bu konuda son derece dikkatli olmalarını istedi. Geçen yıl Bitcoin (BTC) fiyatındaki parabolik artışla birlikte birçok riskten korunma fonu, sigorta şirketi, bağış planları, emeklilik fonları BTC ve türev ürünlerine çeşitli yatırımlarda bulunuyor.

SEC, BTC ve türev ürünlerine karşı uyardı

SEC, Bitcoin türevi ürünlerin giderek daha popüler hale gelmesine rağmen bunların “oldukça spekülatif” ve doğası gereği değişken olduklarını unutmamak gerektiğini belirtiyor. Menkul kıymet düzenleyicisi, yatırımcılardan durum tespiti yapmalarını, risk iştahlarını tartmalarını ve fonların açıklamalarını incelemelerini istiyor. Bloomberg raporuna göre ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şunları söyledi:

Yatırımcının korunması ve bu fonların uyumluluğunun değerlendirilmesi en önemli önceliktir. Kurum, Bitcoin (BTC) vadeli işlem piyasasına yatırım yapan yatırım fonlarının deneyimi ışığında, BTC vadeli işlem piyasasının ETF’leri barındırıp barındırmayacağını düşünüyor.

SEC Bitcoin (BTC) Konusunda Uyardı: Masamızda!

Menkul kıymetler düzenleyicisi, bu konuda bir inceleme yaparken üç ana konuyu kontrol edeceğini söyledi:

  1. Fonların Bitcoin’deki türevlerini tasfiye edebilecek kabiliyeti olup olmadığını kontrol etmek.
  2. Bitcoin vadeli işlem piyasasını derinlemesine analiz etmek ve BTC türevlerindeki yatırım fonu yatırımlarını “uygun şekilde” destekleyip desteklemediğini görmek.
  3. Fonların BTC varlıklarını ve değerlemelerini gözden geçirmek.

ABD SEC ve Bitcoin ETF onayı

ABD piyasası, ilk Bitcoin ETF’inin piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekliyordu. Birçok büyük finans devi, tekliflerini onay için ABD SEC’ye sundu. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere ABD SEC, VanEck Bitcoin ETF’inin onaylanmasına yönelik karar sürecini Haziran sonuna kadar ertelemişti.

SEC Bitcoin (BTC) Konusunda Uyardı: Masamızda!

SEC Başkanı Gary Gensler yakın zamanda verdiği demeçlerde, kripto borsalarının ve kripto şirketlerinin çalışması için net bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için ABD Kongresi ile çalışma ihtiyacını dile getirdi. Ayrıca, piyasanın sosyal medya manipülasyonunu kontrol etmek için kuralların güncellenmesi çağrısında bulundu. Gensler, bir önceki SEC Başkanı Jay Clayton’a kıyasla kripto dostu yaklaşımıyla bilinmesine rağmen, BTC ve kripto spekülasyonları hakkındaki son yorumları, ABD’de Bitcoin ETF onayının beklenenden daha fazla zaman alabileceğini gösteriyor olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.