SEC Başkanı Uyardı: Çok Sayıda Altcoin Projesi Menkul Kıymet

Kriptocat Haber Editörü
SEC Başkanı Uyardı: Çok Sayıda Altcoin Projesi Menkul Kıymet

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni atanan Başkanı Gary Gensler, Cuma günü CNBC’nin Squawk Box adlı programına katıldı ve “birçok” altcoin projesinin aslında bir menkul kıymet olduğunu belirtti:

Bir şey ne kadar menkul kıymetse, SEC’nin de o kadar fazla yetkisi vardır. Birçok kripto token’ları (şimdilik onlara kripto para birimi demeyeceğim) gerçekten de menkul kıymetler.

2018’de Gensler, bazı altcoin projelerinin menkul kıymet tanımının altına düşebileceğini düşünüyordu. Bunların arasında Ethereum ve Ripple’a bağlı XRP de bulunuyordu.

SEC’nin yeni başkanı Gary Gensler, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) konusunda da çeşitli yorumlarda bulundu. Gensler, her ne kadar yüksek derecede volatil olsa da, BTC’nin dijital ve kıt bir değer deposu olduğunu söyledi:

Dijital, kıt bir değer deposu. Ancak oldukça değişken.

Gensler, Bitcoin’in menkul kıymet kategorisi dışında değerlendirildiğini de belirtti.

Gensler, SNL tavsiyesi veremiyor

Gensler’a ayrıca Tesla CEO’su Elon Musk’ın 8 Mayıs’ta (Türkiye için 9 Mayıs) katılacağı “Saturday Night Live” bölümü hakkında sorular soruldu. Gensler, şova dahil olan hiç kimseye tavsiyesi olmadığını söyledi:

Onlara tavsiyede bulunacak yeterli derecede medya danışmanları olduğundan eminim.

Kendini “Dogefather” olarak ilan eden Elon Musk’ın, gösteri sırasında Dogecoin’den bahsetmesi bekleniyor. Bu sırada, Musk’ın başının daha önce SEC ile belaya girdiğini de belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte Musk, regülatörlerden gelen herhangi bir baskıya maruz kalmadı. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Şubat ayında, milyarder ismin Dogecoin tweet’leri nedeniyle SEC’den soruşturma kapsamına girdiği söylentileri yayılmıştı. Ancak Elon Musk, bunları yalanladı ve böyle bir şey olsaydı, “harika olurdu,” diye bir tweet attı.

Elon Musk’ın pump’ladığı altcoin Dogecoin, yeni ATH yaptı

Bu sırada, Elon Musk’ın Twitter sayfasından düşmeyen DOGE, çok yakın bir zamanda 0.73 dolar seviyesine ulaşarak yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. Yazım sırasında DOGE, son 24 saat içerisinde %15’lik bir kazanç sağlamış durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.