SEC Başkanı, Menkul Kıymet Yasasına Giren Kriptolar Konusunda Uyardı

Kriptocat Haber Editörü
SEC Başkanı, Menkul Kıymet Yasasına Giren Kriptolar Konusunda Uyardı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi lideri Gary Gensler, Meclis Tahsisat Komitesi tarafından düzenlenen bir nezaret duruşmasında, Demokratik Kongre Üyesi Mike Quigley’e federal menkul değerler maddelerine giren birçok kripto para ünitesi olduğunu söyledi:

“Menkul değerler maddesine giren pek çok kriptonun olduğunu söylemekte haklısınız. Ajansımız da maddeleri uygulamaya çalışıyor. Fakat binlerce kripto para var ve biz yalnızca 75 tanesi için harekete geçebildik. Şu anda maddelere uyumlu olmayan öbürleri da var.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Gensler, hazırladığı konuşmasında, kayıt dışı menkul değerlere yatırım yapan varlık yöneticilerinin de incelemeye alınabileceğini yazdı.

“SEC, sermaye artırmak yahut menkul değer süreçleri yapmak için birinci madeni para tekliflerini kullananların federal menkul değerler maddelerine uyması gerektiği konusunda piyasa iştirakçilerine yaptığı bağlantıda dengeli olmuştur. Bu varlıklara yatırım yapan varlık yöneticileri de menkul değer maddelerine tabi olabilir.”

Gensler borsaları düzenlemek için Kongre ile çalışma niyetini de yeniledi:

“Son haftalarda bildirilen süreç hacmi, günlük 130 milyar dolardan 330 milyar dolara kadar çıktı. Bununla birlikte tokenlar kayıtsız kripto borsalarında süreç gördüğü için bu sayılar denetlenemez yahut düzenleyici makamlara bildirilmez. Bu, kripto varlık borsalarında yer alan düzenleyici boşluklardan sadece bir tanesi.”

SEC lideri şu anda kriptodaki yasal boşlukları doldurmak için başka federal kurumlarla görüşmeler yapıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.