SEC Başkanı, Birçok Kripto Varlığın Menkul Kıymet Olduğunu Düşünüyor

Kriptocat Haber Editörü
SEC Başkanı, Birçok Kripto Varlığın Menkul Kıymet Olduğunu Düşünüyor

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni lideri Gary Gensler, kripto varlıkların bir birçoklarının menkul değer olduğunu söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz ay vazifeye gelen Gensler, Squawk Box ile yaptığı röportajda, SEC’in kripto piyasalarının düzenlenmesindeki rolünden kelam etti.

Genler, şu anda piyasada bulunan birçok kripto varlığı menkul değer olarak görüyor ve SEC’in bu kararı verme yetkisine sahip olduğunu düşünüyor.

“Bir şeyin menkul değer olduğu ölçüde, SEC’in çok fazla yetkisi olduğunu ve birçok kripto tokenın da sahiden menkul değer olduğunu düşünüyorum. Evvelki lider ve evvelki SEC, bu menkul değer yahut tokenların kimilerini kurallara uygun hale getirmek için çok sayıda yaptırım gerçekleştirdiler.”

Gensler, birçok kripto varlığının sınıflandırılması gerektiğine inansa da, birinci öncelik olarak SEC’in esasen bir menkul değer olmadığını belirlediği Bitcoin (BTC) trade’i yapan yatırımcıların korunması gerektiğini düşünüyor.

“Bitcoin 2 trilyon dolarlık bir varlık sınıfının yarısını temsil ediyor. Hudutlu bir bedel deposu olsa da epeyce değişken bir yapıya sahip ve bu dalgalanmaya karşın yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı kelam konusu.

Bu sebeple yatırımcı korunmasına daha fazla gereksinim duyulduğunu düşünüyorum. Kripto borsalarını denetleyen bir federal rejime sahip değiliz. Şayet yatırımcılar Bitcoin ile trade yapmak istiyorlarsa yatırımcı korunmasına sahip olmamız gerekiyor. Bu da sistemimizde şu anda bir boşluk olarak yer alıyor.”

Gensler, SEC ve Kongre’nin ortak eforu sayesinde, hükümetin kripto varlığın ticaretini yapanları müdafaanın bir yolunu bulabileceğini düşünüyor.

“İster borsa ister vadeli süreç borsaları olsun, borsalarda dolandırıcılık ve manipülasyona karşı korunmaya yardımcı olmak ve bunun bütünlüğünü korumak için 1930’larda uygulamaya konulan uygulamalar kelam konusuydu. Sanırım bu, uygun görürlerse, bu spekülatif varlık sınıfına yatırım yapmak isteyen insanlara biraz muhafaza getirmeye çalışmak için Kongre ile birlikte çalışacağımız bir şey. “

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.