“Satış Baskısı Artabilir” Analistler: Altın İçin Bu Gelişmeye Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
“Satış Baskısı Artabilir” Analistler: Altın İçin Bu Gelişmeye Dikkat!

Analistlere göre altın piyasası, fiyatlar 1.900 doların üzerinde desteğini koruduğu için yıl içinde olumluya dönmeye yakın. Bazı analistler, enflasyon baskıları artmaya devam etse bile, Federal Rezerv’in ultra gevşek para politikasını sıkılaştırmaya hazır olmadığı için altın piyasasının sadece yükselişine yeni başladığını belirtiyor.

Carsten Fritsch: Reel faiz oranları negatif bölgeye kaymaya devam edecek, bu altın için iyi bir haber!

Commerzbank emtia analisti Carsten Fritsch, reel faiz oranlarının tarihsel olarak düşük negatif bölgede kalması nedeniyle altın piyasasının faydalarının olduğunu söyledi. Federal Rezerv, tahvil alım programını azaltmaktan bahsediyor olsa bile, henüz bu tartışmalarda harekete geçmek için acelesi olmadığını da eklediler. Carsten Fritsch Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, şunları söyledi:

FED, yükselen enflasyona tepki olarak para politikasını değiştirmeyi reddettiği sürece, reel faiz oranları daha da negatif bölgeye kaymaya devam edecek, bu da altın için iyi bir haber. Tahvil getirileri, ABD Merkez Bankası’nın yönünde hızlı bir değişiklik beklenmediğini açıkça ortaya koyuyor.

“Satış Baskısı Artabilir” Analistler: Altın İçin Bu Gelişmeye Dikkat!

Rich Dvorak: Altın fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine bile gidebilir

DailyFX.com’da piyasa analisti Rich Dvorak, ABD merkez bankası “bekle ve gör” yaklaşımını sürdürdükçe ve yükselen enflasyon baskılarının geçici olduğunu öne sürdükçe altın fiyatlarında daha fazla artış beklediğini söyledi. Rich Dvorak konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

ABD doları daha da zayıflarsa ve Hazine getirileri düşüşünü sürdürürse altın fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine bile gidebilir.

Rich Dvorak: Altın fiyatı hayal kırıklığı oluşturan NFP verisinden faydalanabilir

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, birçok analiste göre, altın’ın bir sonraki fiyat hareketinin katalizörü, ABD Çalışma Bakanlığı’nın Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporunu yayınladığı bu Cuma günü gelebilir. Geçen ay işgücü piyasası verileri herkesi şaşırttı. 

Hükümet, Nisan ayında 266.000 iş oluşturulduğunu söyledi, bu da ekonomistlerin 1 milyon civarında istihdam artışı beklemesinden dolayı önemli bir eksiklikti. Rich Dvorak konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Beklentileri önemli ölçüde aşan istihdam raporu, değerli metaller için daha düşük fiyatlara yol açması muhtemel olan ABD dolarının ve getirilerin tersine dönmesine yol açabilir. Öte yandan, altın ve gümüş fiyatlarının, FED güvercinleri için durumu muhtemelen güçlendireceği için, bir başka hayal kırıklığı oluşturan NFP verisinden faydalanabileceğini de belirtmek gerekiyor.

“Satış Baskısı Artabilir” Analistler: Altın İçin Bu Gelişmeye Dikkat!

Chris Weston: Bu gelişme altın’da baskı oluşturabilir!

Şu anda ekonomistler, ABD ekonomisinin Mayıs ayında yaklaşık 645.000 iş oluşturmasını bekliyorlar. Ancak Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, bunun Federal Rezerv‘in para politikası konusundaki mevcut duruşunu değiştirmesini istemek için yeterli olmayacağını söyledi. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Benim görüşüme göre, 1 milyona yakın iş olması gerekecek, ancak o zaman bile, piyasanın FED’in daha büyük bir aciliyet göstereceğini düşünmesi gerekecek. Sonuç olarak, bu inanılmaz derecede düşük görünüyor.

Chris Weston, güçlü istihdam sayısının piyasada satış baskısı oluşturabileceğini belirtti. Ancak Chris Weston, bunu bir satın alma fırsatı olarak göreceğini de vurguluyor. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

FED, kanıta dayalı olduklarını ve işgücü piyasasına çok ağırlık verdiğini açıkça belirtti. Güçlü bir baskı, tahmin edilmesi imkansız olsa da oldukça uykulu piyasalara biraz heyecan getirebilir. Ancak gerçek bir patlama olması gerekecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.