Saray Fetvacısı Karaman’dan Bitcoin ve Kripto Para Yorumu!

Kriptocat Haber Editörü
Saray Fetvacısı Karaman’dan Bitcoin ve Kripto Para Yorumu!

Yeni Şafak yazarı ve ilahiyat profesörü Hayrettin Karaman kendisine iletilen bir Bitcoin ve kripto para sorusuna ilginç bir cevap verdi.

Hayrettin Karaman’dan Bitcoin ve kripto para yorumu: Devlet bunu para olarak kabul etmelidir!

İlahiyat profesörü Hayrettin Karaman, kısa süre önce Bitcoin ve kripto para birimlerinin para yerine kullanılıp kullanılmayacağına dair bir soruya yanıt verdi.  Hayrettin Karaman, Yeni Şafak’ta kaleme aldığı yazısında bir okuyucusundan gelen “Hocam selâmun aleyküm, size bir sorum var. Altın karşılığı sanal para Bitcoin çıkartılıp piyasada kullanılabilir mi? Yoksa bu sistemde spekülatörler işlem yapabilir mi? Kendim 15 sene müddetle faizsiz sandık işlettim, acaba diyorum ki, insanlara nasıl faydalı olabiliriz?” sorusunu yanıtladı.

Saray Fetvacısı Karaman’dan Bitcoin ve Kripto Para Yorumu!

Hayrettin Karaman, para olarak kullanılacak bir gerçek veya sanal varlığın sağlam bir karşılığı olmalısı gerektiğini ve devletin bunu para olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi. Hayrettin Karaman açıklamalarının devamında “Bu şartlar bulunursa söylediğiniz olabilir” diyen vurguladı. Hayrettin Karaman açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

Bu şartlar bulunmadığı halde çıkarılan dijital-sanal paralar para değildir, kötüye kullanmaya açıktır. İnsanlara faydalı olmak istiyorsanız ve belli bir ticari alanda ehliyetiniz, yetişmişliğiniz varsa şirket kurarsınız, bu şirketi halka açar sermaye toplarsınız, bu sermayeyi, âlimlere sorarak helâl ve caiz olan işlerde kullanır ve nemalandırırsınız, yatırım yapan sermaye sahipleri kâra ve zarar katılırlar.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.