Rusya’nın Bankacılık Devinin Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu: Sahte Para!

Kriptocat Haber Editörü
Rusya’nın Bankacılık Devinin Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu: Sahte Para!

CNBC ve Bloomberg TV röportajlarına göre ikinci en büyük Rus bankası VTB’nin başkanı ve başkanı Andrey Kostin, Bitcoin (BTC)’in sahte para olduğunu belirtti ve kripto madenciliği teknolojisini suçluların Orta Çağ’da sahte parayı geri getirme yöntemiyle karşılaştırdı. Ancak, CBDC’nin piyasaya sürülmesinin önemli olduğunu ve Rusya’nın yakında dijital ruble denemelerine başlayacağını itiraf etti.

Kostin: Bitcoin sahte para!

Bitcoin’i sevmediğini belirten Kostin, zanaatkarların çeşitli para birimleri oluşturabildiği Orta Çağ ile karşılaştırdığı madencilik süreci nedeniyle Bitcoin’in “sahte para” olduğuna inanıyor. Ancak, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Rusya Merkez Bankası, merkezi bir dijital para birimi oluşturmayı planlıyor. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak adlandırılan bu para birimlerinin geliştirilmesi adına özel bir ekip görevlendirildi.

“CBDC’ler kaçınılmaz”

VTB başkanı, önümüzdeki yıl Rusya’nın dijital rubleyi denemeye başlayacağını paylaştı. Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan ve kontrol edilen bu CBDC’nin piyasaya sürülmesine daha zaman var gibi görünüyor.

Rusya’nın Bankacılık Devinin Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu: Sahte Para!

Bunların yanı sıra Kostin, dünyanın dijitalleşmeye doğru ilerlediğini ve dijital para birimlerinin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu itiraf etti. Ancak, bu tür para birimlerinin merkez bankaları tarafından yayılması ve kontrol edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Bu açıdan Çin’in dünyanın en gelişmiş ülkesi olduğuna inanıyor. Çin, merkez bankası dijital para birimini, yani dijital yuan’ı çıkarmaya oldukça yaklaşmış bir ülke. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir raporda dijital yuan’ın  Bu sırada diğer ülkeler de boş durmuyor. Japonya, Avrupa, İsviçre ve ABD merkez bankaları gibi kurumlar da CBDC konusunda çeşitli araştırmalar gerçekleştiriyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda, Fransa Merkez Bankası’nın dijital euro için potansiyel bir platform olarak Ripple ve XRP’yi ele aldığını bildirmiştik.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.