Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Denemelerinin 2022’de Başlayacağını Doğruladı

Kriptocat Haber Editörü
Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Denemelerinin 2022’de Başlayacağını Doğruladı

Rusya Merkez Bankası, önümüzdeki yıl dijital ruble denemelerine başlama planlarını doğruladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg Terminal’e nazaran, Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, dijital ruble denemelerinin 2022’de başlayacağını belirtti. Daha evvel, ülkenin merkez bankası, Nisan ayında bir CBDC’yi test etmeye başlama planlarını duyurmuş ve tarih olarak 2022 yılını göstermişti. Artık, bu onaylandı.

Rusya artık merkez bankası dijital para üniteleri üzerinde çalışmaya başlamış yahut yeni başlamayı planlayan başka ülkelere katılıyor; Çin (zaten dijital RMB’yi test ediyor), İsviçre, Fransa, Birleşik Krallık, Japonya, Türkiye vb. Bu ortada Güney Kore Merkez Bankası’nın dijital bir won başlatmak için kendi platformunu geliştirdiği duyuruldu. ABD Fed Rezervi de dijital bir dolar başlatma fırsatı arıyor.

Rus hükümeti ayrıyeten sabah da duyurduğumuz üzere Bitcoin‘in kontrata dayalı bir ödeme aracı olarak kullanılmasına müsaade vermeyi düşünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.