Rus Milletvekilleri, Kripto Para Ödemelerine İzin Vermek İçin Harekete Geçti

Kriptocat Haber Editörü
Rus Milletvekilleri, Kripto Para Ödemelerine İzin Vermek İçin Harekete Geçti

Rusya Federasyonu Devlet Duması üyeleri kripto para ünitesinin “sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı” olarak kullanılmasına müsaade verecek değişiklikler üzerinde çalışıyor. Dijital finansal varlıklar, Rus maddelerine nazaran mülk olarak kabul ediliyor. Lakin yapılması planlanan değişikliklerle, bir kontrata taraf olanlar ortasındaki kripto para ödemeleri yasallaşabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma, mukavele ödemelerinde kripto para ünitelerinin kullanılmasının önündeki mahzurları kaldırmak için hazırlanıyor. Teklifler devam eden bir incelemeye tabi lakin Yasama Komitesi Lideri Pavel Krasheninnikov’a nazaran bu bahiste fikir birliği var. St.Petersburg Hukuk Forumu’nda konuşan milletvekili şunları söyledi:

“Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Artık uygun onay prosedüründeyiz, fakat dijital para ünitelerinin, isimlerine nazaran mukaveleye dayalı bir ödeme aracı olabileceği konusunda bir anlayış var.”

Krasheninnikov, kripto para ünitesinin Rusya’da yasal bir ihale olmasa da, değişiklikle bir arada mukaveleye dayalı hukuk çerçevesinde ödemeler için kullanılabileceğine inandıklarını kaydetti.

Rusya, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Üniteleri Hakkında Kanun” ile kripto para ünitelerini düzenledi. Mevzuat, Bitcoin üzere kripto para ünitelerini mülk kalemleri olarak sınıflandırmakta ve mal ve hizmet ödemelerinde kullanılmalarını yasaklamaktadır. Ruble, Rusya Federasyonu’ndaki tek yasal ödeme aracı olmaya devam ediyor. Şubat ayında Devlet Duması, mülk durumlarını teyit eden diğer bir yasa tasarısı daha sunmuştu.

Ruble, ülkedeki tüm kuruluşların kullanmak zorunda olduğu tek yasal ödeme aracı olmaya devam ediyor fakat öteki ödeme biçimleri, bir kontratın tarafları ortasındaki mutabakatla kabul edilebilir. Rusya Merkez Bankası (CBR), ödemelerde kripto para ünitelerinin rastgele bir biçimde kullanılmasına karşı çıkıyor. Rusya Merkez Bankası’nın kendi dijital rublesi üzerinde çalışıyor olması, merkezi olmayan para konusundaki duruşunu da etkilemiş olabilir.

Rus şirketleri ve sakinlerinin kripto para ünitesini kabul etmelerine müsaade verilmemekle birlikte, İdari Kabahatler Kanunu’nda bu çeşit ihlallere karşı yasal sorumluluk getirecek değişiklikler şimdi yapılmadı. Maliye Bakanlığı, 20 – 200.000 ruble (2.700 dolar) aralığında bir idari para cezası önerdi. Bununla birlikte, Finansal Piyasalar Komitesi lideri Anatoly Aksakov, dijital para ünitesinin yasal tarifinin, kripto para üniteleri, sabit paralar ve dijital ruble de dahil olmak üzere tüm para üniteleri ile ilgili açıklığa kavuşturulması gerektiğine inanıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.