Ripple’ın (XRP) “Adil Bildirim” Savunması Başarılı Olursa, SEC Büyük Sıkıntı Yaşayabilir

Kriptocat Haber Editörü
Ripple’ın (XRP) “Adil Bildirim” Savunması Başarılı Olursa, SEC Büyük Sıkıntı Yaşayabilir

SEC, geçtiğimiz Aralık ayında Ripple (XRP) Labs aleyhine, kayıtsız menkul değer satışı argümanıyla dava açtı. Şirket misilleme olarak iki değerli savunma gerçekleştirdi. Bu savunmalardan birisi de “adil bildirim olumlu savunma” idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fakat düzenleyici kurum, artık Ripple’ın adil ikaz savunmasını çürütmek için harekete geçti. Daha evvel bildirildiği üzere, SEC, kelam konusu savunmanın “kanuni olarak” başarısız olduğunu tez etmişti. SEC mektubunda, Ripple’ın tüm savunmasının Upton v. SEC davası etrafında döndüğünü tez etti. Ek olarak, ajans ayrıyeten, Upton’un bir SEC bölge mahkemesi davasındaki ihlalleri reddetmek için hiçbir vakit başvurmadığını ve rastgele bir mahkemenin, Upton savunmasının SEC’in yasal ihlal suçlamalarını çürütmesine müsaade vermediğini argüman etti.

SEC nihayetinde Upton davasını devam eden davadan ayırmaya çalıştı. Bu halde adil bir ihbar savunmasının uygulanamayacağını argüman etti. Avukat Jerney Hogan, bahisle ilgili şunları söyledi:

“Bir hukuk kuralının makul bir durumda uygulanmamış olması, onu kaldıramayacağınız manasına gelmez.”

SEC – Kik Interactive Inc. davasını emsal olarak kullanan SEC, Yargıç Hellerstein’ın sanıkların Upton savunmasını “akıllıca reddettiğini” vurgulayarak devam etti. Hogan, SEC’in önergesinin mahkeme tarafından kabul edilme ihtimali hakkında yorum yaparak, şunları söyledi:

“Burada Ripple’in “adil bildirim” savunması hakkında ret kararı verileceğini düşünüyorum.”

Ek olarak, SEC’in birinci günden beri Kik Interactive hadisesinden yararlanmaya çalıştığını da belirtmek gerekir. Firmanın 2017’de bir ICO’su vardı ve Ripple ile emsal münasebetlerle dava açıldı. O devir teknoloji ile ilgili çok fazla bilgisi olmayan Yargıç Hellerstein, Kik’in kripto satışlarının yasadışı menkul değer satışı olduğuna karar verdi. Avukat devam etti:

“SEC, Ripple hadisesini tıpkı Kik Interactive hadisesi üzere göstermeye çalışıyor ve Ripple bu mevzuda çok dikkatli olmak zorunda kalacak… Bir manada, bağlayıcı olmayan emsal ile uğraşmak konusunda makûs bir durum kelam konusu.”

Adil ikaz savunmasının neden değerli olduğunu daha da açıklayan Hogan, Ripple adil ikaz savunmasını kazanırsa, gelecekte dava açabilecek öteki kripto firmalarının da bundan yararlanacağını tez etti.

“Adil bildirim savunması, muvaffakiyete ulaşırsa ve Ripple kazanırsa, SEC’e karşı büyük bir savunma geliştirilecek.”

Burada, Ripple adil ikaz savunmasını kaybetse bile karara daha fazla itiraz edebileceklerini belirtmekte yarar var. Temyiz mahkemesi, Yargıç Torres’in yanılgılı olduğunu ve Ripple’ın adil bir bildirimde bulunmadığını belirlerse, SEC için işler makûs gidecek ve bu karar gelecekteki tüm kripto para davaları için bağlayıcı olacak. Hogan kelamlarını şu formda tamamladı:

“Bu olursa SEC daha fazla kripto para davası açamayacak. Münasebetiyle, Adil Bildirim savunması şu anda SEC’e baskı uygulayan ana şeydir ve baskı da anahtardır.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.