Ripple Yöneticileri SEC’ye Offshore Ticaret Kayıtlarını Vermeyi Reddediyor

Kriptocat Haber Editörü
Ripple Yöneticileri SEC’ye Offshore Ticaret Kayıtlarını Vermeyi Reddediyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) kıdemli bir duruşma avukatı olan Jorge Tenreiro, Yargıç Sarah Netburn’e yazdığı bir mektupta; ne Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ne de kurucu ortak Chris Larsen’in yabancı borsalardaki hesaplarıyla ilgili herhangi bir belge sunmadığını iddia ediyor.

Tenreiro, davalıların, ret taleplerinde ABD dışında ticaret yaptıkları gerçeğine “önemli ölçüde” ağırlık vermelerine rağmen bu kayıtları geri vermeyi reddettiklerini vurguluyor.

SEC, adli analizine dayanarak Larsen ve Garlinghouse’un yüz milyonlarca XRP token’ını ABD merkezli olanlar dışında birçok dış ticaret platformuna aktardığını iddia ediyor.

SEC, yabancı borsaların ve Ripple partnerlerinin peşinde

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere SEC, yabancı düzenleyicilere en az 11 Mutabakat Zaptı (MOU) talebinde bulunmuştu.

SEC, 14 kripto para birimi borsasından, Ripple’ın On-Demand Liquidity (ODL) çözümünü kullanan beş şirketten ve XRP’yi doğrudan dağıtık defter şirketinden satın alan bir yatırımcıdan belge almaya çalışıyor.

Ripple’ın argümanlarına karşı çıkan kurum, federal menkul kıymetler yasalarının yabancı düzenleyicilere talep gönderme isteğini kısıtlamadığını iddia ediyor:

Federal menkul kıymetler yasaları, SEC’nin herhangi bir belirli taraf aleyhine hukuk davası açtıktan sonra, SEC’nin yabancı düzenleyicilere Talep gönderme kabiliyetini de kısıtlamaz. Tüzük, devam eden bir soruşturmada kanıt elde etmek amacıyla bir sivil icra eylemi sırasında gönderilen talepler ile dava amacıyla iletilenler arasında ayrım yapmaz.

Üç yabancı düzenleyici, SEC ile iletişimlerini açıklamazken; ikisi, herhangi bir yardım sağlamayı reddetti.

Düzenleyici, Ripple’ın bu ayrıcalıklı iletişimleri devretme talebinin “uygunsuz” olduğunu belirtiyor.

XRP fiyatında son durum

SEC ile Aralık ayından bu yana devam eden yasal mücadele sırasında Ripple’ın yerel token’ı XRP, yazım anında 1.13 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içerisinde %5’lik bir artış yaşamış durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.