Ripple (XRP) ve SEC Arasındaki Davanın Yeni Ayağından Ayrıntılar

Kriptocat Haber Editörü
Ripple (XRP) ve SEC Arasındaki Davanın Yeni Ayağından Ayrıntılar

Yargıç Sarah Netburn, Ripple’ın (XRP) şirketin ortaklarından ve denizaşırı borsalardan bilgi almak için yabancı düzenleyicilere mutabakat zaptı (MoU) talepleri göndermesine müsaade verilip verilmeyeceğine karar verecek. Hakim her şeyi göz önünde bulundurduktan sonra, kararını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SEC’de kıdemli bir duruşma avukatı olan Jorge Tenreiro, MoU’nun zarurî olmadığını tez ederek, menkul değer ve para akışının bir ülkenin sonlarında durmadığını belirtti:

“İstedikleri şey, ABD’yi ve SEC’i bu çok taraflı süreçten muaf tutmak. Menkul değer ve para akışı bir ülkenin sonlarında durmuyor. En değerli güçlerimizden biri meslektaşlarımızla yaptığımız iş birliğidir.”

SEC ayrıyeten, bu bilgilerin özel olması sebebiyle mutabakat zaptının içeriğini açıklama niyetinde değil.

Ripple Haksızlıktan Yakınıyor

Ripple, SEC’in sanıklardan “haksız avantaj elde etmeye” çalıştığını tez ederek, teşkilatın “özel keşif yetkilerine” sahip olmadığını tabir etti.

Şirketin avukatı, düzenleyiciyi “ABD hükümetinin yükünden ve gücünden” yararlanmakla suçlayarak MoU sürecinin mecburî olduğunu tez etti. Michael Kellogg, SEC’in kuralları uygularken, “argümanını destekleyeceğini düşündüğü bilgileri elde etmek için” gizlice çalıştığını sav ediyor.

Rippe yaptığı savunmada, SEC’in yaptığı araştırmaların yabancı mahkemelerin kurallarının dışında olduğu konusunda ısrar ediyor.

“SEC’in yaptığı şey, federal mahkeme kurallarının büsbütün dışında. Dışarıdan bize SEC’in onlardan bilgi almaya çalıştığını bilgisi gelene kadar bunu öğrenemedik. Bunu bilselerdi mahkemenin kurallarına uyabilirlerdi.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.